Kolejna akcja służb mundurowych zakończyła się sukcesem – funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Katowic, wspólnie z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją papierosów.
Operacja przeciwko nielegalnej produkcji papierosów
Na początku kwietnia, w wyniku intensywnej pracy operacyjnej oraz prowadzonego śledztwa, przeprowadzono szeroko zakrojoną akcję, której celem było namierzenie i likwidacja nielegalnych miejsc produkcji, pakowania oraz magazynowania wyrobów tytoniowych. W trakcie tych działań zatrzymano 11 osób, w tym trzech obywateli Białorusi. Realizacja akcji była wspierana przez funkcjonariuszy Zespołów Specjalnych CBŚP z Zarządów w Katowicach i Krakowie, co podkreślało jej znaczenie oraz złożoność.
Odkrycie profesjonalnej linii produkcyjnej
Na jednej z posesji w powiecie mińskim funkcjonariusze odkryli w pełni wyposażoną, profesjonalną linię produkcyjną papierosów. W budynkach znajdowały się:
- maszyny służące do produkcji papierosów,
- tony krajanki tytoniowej,
- miliony gotowych papierosów,
- zaplecze socjalne dla osób nadzorujących produkcję.
Pakowalnia i magazyn nielegalnych wyrobów
Równolegle, na innej posesji w tej samej okolicy, ujawniono pakowalnię, w której papierosy trafiały do paczek oznaczonych logotypami znanych marek. Zabezpieczono tam również:
- linię do pakowania,
- kolejne partie gotowych papierosów,
- materiały służące do dystrybucji.
W kolejnej lokalizacji, na terenie powiatu wołomińskiego, służby trafiły na ogromny magazyn, w którym składowano nielegalne wyroby tytoniowe. W środku znajdowały się:
- kartony z papierosami,
- worki z tytoniem,
- maszyny oraz komponenty potrzebne do dalszej produkcji i pakowania.
Skala operacji i straty dla Skarbu Państwa
Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli:
- ponad 10 milionów sztuk papierosów,
- prawie 15 ton tytoniu,
- setki kilogramów odpadów poprodukcyjnych,
- ogromne ilości materiałów opakowaniowych, w tym pudełka z podrobionymi znakami towarowymi.
Według szacunków, straty Skarbu Państwa wynikające z nieopłaconych podatków VAT i akcyzy wynoszą ponad 35 milionów złotych. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nielegalnej produkcji i magazynowania wyrobów akcyzowych. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu wszystkich podejrzanych.
Film i zdjęcia: CBŚP i KaOSG; muzyka: Universal Production Music