- Rosyjska Flota Bałtycka przeprowadziła manewry w odpowiedzi na zatrzymanie tankowców przez UE.
- Ćwiczenia odbyły się w dniach 15-23 kwietnia 2025 roku u brzegów obwodu królewieckiego.
- Manewry składały się z trzech faz, w tym obrony cywilnych jednostek przed atakami.
- W manewrach uczestniczyło co najmniej 11 dużych okrętów Floty Bałtyckiej.
- Ćwiczenia obejmowały pomoc uszkodzonym statkom oraz odparcie ataku wrogiej łodzi podwodnej.
W odpowiedzi na zatrzymanie dwóch tankowców z rosyjskiej „floty cieni” przez państwa Unii Europejskiej, Flota Bałtycka przeprowadziła manewry, w których uczestniczyło około 20 okrętów wojennych oraz 5 tys. marynarzy, mające na celu obronę statków cywilnych.
Manewry Floty Bałtyckiej
W dniach 15-23 kwietnia 2025 roku rosyjska Flota Bałtycka przeprowadziła szeroko zakrojone manewry u brzegów obwodu królewieckiego. Ćwiczenia miały miejsce w kontekście niedawnych incydentów związanych z zatrzymaniem tankowców przez Niemcy i Estonię, co mogło wpłynąć na decyzję o przeprowadzeniu manewrów.
Fazy manewrów
Z komunikatu rosyjskiego Ministerstwa Obrony wynika, że manewry składały się z trzech faz. Okręty Floty Bałtyckiej ćwiczyły eskortowanie i obronę cywilnych jednostek przed atakami dronów powietrznych, nawodnych oraz wrogich okrętów i łodzi podwodnych. Scenariusz szkolenia obejmował również pomoc uszkodzonym statkom cywilnym, w tym akcje gaśnicze i ratunkowe oraz holowanie do portu.
Szczegóły ćwiczeń
16 kwietnia 2025 roku w ramach manewrów ćwiczono obronę jednostki cywilnej przed przejęciem przez wrogi okręt, który był odgrywany przez korwetę „Kazaniec”. Kuter rakietowy „Morszańsk” wspierał działania, a także brały w nich udział baterie rakietowe Bastion oraz lotnictwo. Dodatkowo, w dniach 22-23 kwietnia ćwiczono odparcie ataku wrogiej łodzi podwodnej, w którym uczestniczyły trzy jednostki Floty Bałtyckiej.
Uczestniczące jednostki
W manewrach, które miały miejsce w pobliżu polskiej granicy, brało udział co najmniej 11 dużych okrętów Floty Bałtyckiej, operujących z baz w obwodzie królewieckim. Wśród nich znajdowały się korwety „Bojkij” i „Soobrazitelny”, trałowce „Aleksandr Obruchow” oraz „Lew Czernawin”, a także niezidentyfikowana łódź podwodna klasy Kilo.