Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Ryszard Koziołek, zaproponował konsolidację swojej uczelni z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Inicjatywa została pozytywnie zaopiniowana przez senat UŚ w połowie kwietnia, jednak władze pozostałych uczelni podchodzą do sprawy z dystansem. Konsolidacja ma na celu wzmocnienie pozycji akademickiej regionu oraz poprawę jakości kształcenia.
- Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek, zaproponował konsolidację z Uniwersytetem Ekonomicznym i Śląskim Uniwersytetem Medycznym.
- Konsolidacja ma na celu wzmocnienie pozycji akademickiej regionu oraz poprawę jakości kształcenia.
- Propozycja została pozytywnie zaopiniowana przez senat Uniwersytetu Śląskiego, jednak inne uczelnie podchodzą do niej z dystansem.
- Rektor Koziołek wskazał na konieczność zmian w systemie organizacji i finansowania polskiej nauki.
- Nowa uczelnia mogłaby zająć miejsce w przedziale 801-900 w rankingu Academic Ranking of World Universities.
Propozycja konsolidacji
Prof. Koziołek w swoim liście do władz UE i SUM stwierdził, że „nie kieruje nami konieczność, ale możliwość i sprzyjający moment dziejowy”. Wskazał, że powołanie nowej uczelni może stworzyć w Katowicach ośrodek akademicki porównywalny z tymi w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. „Będzie to korzyść i dla tych trzech uczelni, i dla całego regionu” – dodał w rozmowie z PAP.
Argumenty za konsolidacją
Rektor UŚ podkreślił, że obecny system organizacji i finansowania polskiej nauki wymaga zmian. „Żadna z naszych uczelni samodzielnie nie poprawi zasadniczo swojej pozycji w Polsce, a tym bardziej w świecie” – zaznaczył. Kolejnym argumentem jest potencjalny awans w rankingach. Koziołek zauważył, że żadna z uczelni nie jest klasyfikowana w najważniejszym rankingu Academic Ranking of World Universities, a nowa uczelnia mogłaby znaleźć się w przedziale 801-900, co oznaczałoby miejsce wśród 10 najlepszych polskich uczelni.
Przyszłość projektu
Rektor Koziołek zaproponował powołanie trójstronnego zespołu, który miałby przygotować studium na temat optymalnego modelu konsolidacji. „Efekty pracy przedstawilibyśmy następnie naszym społecznościom, pozostawiając sobie prawo decyzji co do dalszych losów projektu” – napisał w liście. Władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podchodzą do propozycji z ostrożnością, podkreślając, że decyzje dotyczące ewentualnego powołania zespołu pozostają w gestii senatów poszczególnych uczelni.
Reakcje władz uczelni
Władze UE zaznaczyły, że najbliższe posiedzenie senatu uczelni zaplanowane jest na 29 maja, kiedy możliwe będzie formalne odniesienie się do inicjatywy. „Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach konsekwentnie przestrzega zasad autonomii uczelni wyższych, dialogu i demokratycznych procesów decyzyjnych” – podkreślono w ich stanowisku.
Wsparcie ministerstwa
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od jakiegoś czasu zachęca polskie uczelnie do łączenia się. Obecny minister nauki, Marcin Kulasek, ocenił, że uczelnie muszą reagować na wyzwania demograficzne, m.in. poprzez łączenie się czy federalizację. Warto przypomnieć, że były minister Dariusz Wieczorek już wcześniej mówił o potrzebie konsolidacji uczelni w regionie.