Rekordowa liczba konfliktów i rosnące wydatki na zbrojenia

W 2025 roku świat zmaga się z rekordową liczbą 56 konfliktów, co jest najwyższym wynikiem od zakończenia II wojny światowej. Jak wynika z analizy The Copenhagen Peace Report 2025, globalne wydatki na zbrojenia osiągnęły historyczne szczyty, a rola ONZ w rozwiązywaniu konfliktów staje się coraz bardziej marginalna. Autorka raportu, Isabel Bramsen z Uniwersytetu w Lund, wskazuje na zmiany w międzynarodowym porządku oraz rosnącą rywalizację mocarstw jako główne przyczyny tego niepokojącego trendu.

  • W 2025 roku występuje 56 konfliktów, najwięcej od II wojny światowej.
  • Globalne wydatki na zbrojenia osiągnęły historyczne szczyty.
  • Rola ONZ w rozwiązywaniu konfliktów staje się coraz bardziej marginalna.
  • Liczba globalnych konfliktów podwoiła się w ciągu ostatnich pięciu lat.
  • Globalny Indeks Pokoju spadł o 0,56% w 2024 roku.

Wzrost napięć na świecie

Izabel Bramsen zauważa, że zakończenie dominacji Stanów Zjednoczonych jako supermocarstwa przyczyniło się do wzrostu napięć na świecie. „Z drugiej strony toczy się rywalizacja o prymat władzy między Chinami, Rosją a USA” – podkreśla. W kontekście tych zmian, coraz więcej wojen domowych przekształca się w konflikty międzynarodowe, co dodatkowo komplikuje sytuację. Bramsen zwraca uwagę na wpływ zmian klimatycznych, które nadają nowe znaczenie ziemi uprawnej i surowcom mineralnym.

Skala globalnych konfliktów

Raport wskazuje, że liczba globalnych konfliktów podwoiła się w ciągu ostatnich pięciu lat, a jedna na siedem osób na świecie była narażona na konflikt w okresie od lipca 2023 r. do lipca 2024 r. Globalny Indeks Pokoju (GPI) spadł o 0,56 proc. w 2024 roku, co oznacza kontynuację 16-letniego trendu pogarszania się globalnego poziomu pokoju o 6 proc. „Ta eskalacja podkreśla złożoność globalnych konfliktów, często obejmujących wiele podmiotów i przekraczających granice” – zaznacza Bramsen.

Rekordowe wydatki na zbrojenia

Z danych Międzynarodowego Sztokholmskiego Instytutu na rzecz Pokoju (SIPRI) wynika, że w ciągu ostatniego roku wydatki na cele wojskowe wzrosły o 9,4 proc., osiągając wartość ponad 2,7 bln dolarów. Wzrost ten jest szczególnie widoczny w Europie, gdzie nakłady zwiększyły się o 17 proc. „Ilość broni również wpływa na ryzyko jej użycia” – zauważa Bramsen, co może prowadzić do dalszej eskalacji konfliktów.

Krytyka ONZ i nowe podejścia

The Copenhagen Peace Report 2025 krytykuje Organizację Narodów Zjednoczonych za brak skuteczności w przeciwdziałaniu konfliktom. Konieczna jest reforma Rady Bezpieczeństwa, aby umożliwić lepszy dialog między stronami konfliktów. „Nie inwestuje się dużych środków w dyplomację ani w żadne innowacyjne myślenie o sposobach rozwiązywania konfliktów” – podkreśla Bramsen. W obliczu tych wyzwań, coraz bardziej widoczna staje się rola średnich mocarstw oraz organizacji regionalnych w rozwiązywaniu kryzysów.

Przyszłość konfliktów i dyplomacji

Raport wskazuje na rozwój regionalizacji jako potencjalnie pozytywny trend w rozwiązywaniu konfliktów. Państwa w Europie, Azji, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie zaczynają współpracować i koordynować swoje reakcje na kryzysy. „Mocarstwa średniej wielkości, organizacje regionalne i podmioty niepaństwowe mogą odgrywać większą rolę w równoważeniu konkurencji ze strony większych mocarstw” – podkreśla raport. Potencjalnymi pośrednikami w konfliktach mogą być Turcja oraz Arabia Saudyjska, a także rosnące znaczenie krajów Globalnego Południa, w tym Republiki Południowej Afryki.

Źródło: bankier.pl

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments