Regulacje zawodu psychoterapeuty w Polsce zyskują poparcie

Konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy o zawodzie psychoterapeuty, które odbyły się w Polsce, przyciągnęły uwagę społeczeństwa. Otrzymano ponad 7500 opinii, z czego 72 proc. respondentów poparło wprowadzenie regulacji dla tego zawodu. Projekt ustawy został odczytany 24 kwietnia i będzie kontynuowany w dalszym procesie legislacyjnym.

  • Konsultacje społeczne dotyczące ustawy o zawodzie psychoterapeuty przyciągnęły ponad 7500 opinii.
  • 72 proc. respondentów poparło wprowadzenie regulacji dla zawodu psychoterapeuty.
  • Projekt ustawy został odczytany 24 kwietnia i przechodzi do dalszego procesu legislacyjnego.
  • Większość uczestników (90 proc.) uznała, że regulacje są potrzebne.
  • Najliczniejszą grupę uczestników stanowiły kobiety (5672) oraz osoby w wieku 40-49 lat (33 proc.).

Wielkie zainteresowanie konsultacjami

Sejmowe konsultacje społeczne wzbudziły ogromne zainteresowanie, co potwierdza łącznie 7575 zgłoszonych opinii i uwag. Aż 72 proc. uczestników opowiedziało się za wprowadzeniem ustawy regulującej zawód psychoterapeuty. 61 proc. respondentów zgodziło się z rozwiązaniami zawartymi w projekcie przygotowanym przez Grupę Roboczą.

Demografia uczestników

W konsultacjach wzięło udział 5672 kobiet i 1903 mężczyzn, co pokazuje, że zdecydowaną większość stanowili przedstawiciele płci żeńskiej. Najliczniejszą grupę wiekową stanowiły osoby w wieku 40-49 lat (33 proc.) oraz 30-39 lat (30 proc.). Większość uczestników, aż 99 proc., reprezentowała siebie jako osoby fizyczne.

Opinie na temat potrzeby ustawy

W skali od 1 do 5, 69 proc. uczestników wyraziło zdecydowaną zgodę na potrzebę wprowadzenia ustawy, wybierając opcję 5. Zaledwie 24 proc. respondentów zadeklarowało brak zgody, wybierając opcję 1. Podobnie, w kwestii akceptacji rozwiązań zawartych w projekcie, 54 proc. uczestników wyraziło zdecydowane poparcie.

Bezpośredni wpływ regulacji

Większość uczestników konsultacji, bo aż 90 proc., uznała, że regulacje zawarte w projekcie dotyczą ich bezpośrednio. W odpowiedzi na pytanie o możliwość rozwiązania problemu w inny sposób niż przez ustawę, 58 proc. uczestników odpowiedziało negatywnie, co wskazuje na silne poparcie dla proponowanych zmian.

Opinie ekspertów i organizacji

Krajowy Konsultant ds. Psychoterapii, Łukasz Müldner-Nieckowski, wyraził wdzięczność za liczne uwagi i opinie, podkreślając ich publiczną dostępność oraz trwające prace nad uwzględnieniem konstruktywnych pomysłów. Anna Grzelka, kierująca pracami legislacyjnymi w Grupie Roboczej, zaznaczyła, że celem jest stworzenie efektywnych ram dla psychoterapeutów w Polsce.

Wsparcie dla projektu ustawy

Projekt ustawy zyskał poparcie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz ponad 93 naukowców, w tym 20 profesorów zajmujących się psychoterapią. Poparcie wyraziło także ponad 330 superwizorów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Psychiatrycznego oraz innych stowarzyszeń, co świadczy o szerokim wsparciu dla regulacji zawodu psychoterapeuty w Polsce.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments