Radziecka sonda może uderzyć w Polskę 10 maja

  • Fragment radzieckiej sondy Kosmos 482 może uderzyć w Ziemię w najbliższych dniach.
  • Lądownik wejdzie w atmosferę Ziemi najprawdopodobniej 10 maja.
  • Obszar możliwego upadku obejmuje niemal całą kulę ziemską, w tym Polskę.
  • Szanse na uderzenie w ląd są niewielkie; prawdopodobnie sonda wpadnie do wody.
  • Kosmos 482 został wystrzelony ponad pięć dekad temu w ramach programu Venera.

Fragment radzieckiej sondy Kosmos 482 Descent Craft może uderzyć w Ziemię w najbliższych dniach, a obszar, na którym może to nastąpić, obejmuje także Polskę.

Przebieg zdarzenia

Jak informuje portal Live Science, lądownik radzieckiej sondy wejdzie w atmosferę Ziemi najprawdopodobniej 10 maja. W tym momencie zacznie wędrować w kierunku naszej planety z prędkością około 242 kilometrów na godzinę.

Możliwe miejsca upadku

Eksperci nie są w stanie określić dokładnego miejsca, w którym Kosmos 482 się rozbije. Obszar, na którym może to nastąpić, rozciąga się na niemal całą kulę ziemską, w tym Polskę. Live Science opublikował mapę, na której zaznaczone są tereny, gdzie może spaść sonda, obejmujące szeroki pas między 52°N a 52°S szerokości geograficznej.

Szanse na uderzenie w ląd

Chociaż istnieje teoretyczna możliwość, że Descent Craft uderzy w Warszawę lub inne miejsca, szanse na to są niewielkie. Wskazuje się, że sonda raczej nie rozbije się na lądzie, lecz wpadnie do wody, która pokrywa 71 procent powierzchni Ziemi.

Historia sondy

Kosmos 482 został wystrzelony ponad pięć dekad temu przez inżynierów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w ramach programu Venera, mającego na celu zbieranie informacji o Wenus. Sonda została wyniesiona przez rakietę Sojuz, która doznała awarii, co uniemożliwiło jej dotarcie do Wenus i spowodowało, że utknęła na ziemskiej orbicie.

Wartość sondy

Obecnie radziecka sonda jest uznawana za kosmiczny śmieć, jakich wiele znajduje się w przestrzeni kosmicznej.

Źródło: wprost
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments