Radosław Sikorski: Nacjonalizm jest szkodliwy dla narodu

  • Minister Radosław Sikorski apeluje o rozważenie konsekwencji polexitu.
  • Wielka Brytania po brexicie nie rozwija się, co podważa argumenty przeciwników UE.
  • Członkostwo w UE przynosi Polsce korzyści, w tym możliwość negocjacji warunków handlowych.
  • Emocje związane z nacjonalizmem wpływają na rosnące poparcie dla prawicowych ugrupowań.
  • Analiza postów kandydatów w wyborach prezydenckich pokazuje duże zainteresowanie tematem suwerenności i UE.

W 21. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaapelował do przeciwników integracji unijnej o rozważenie konsekwencji potencjalnego wystąpienia z wspólnoty, wskazując na negatywne skutki brexitu.

Apel Sikorskiego do przeciwników Unii Europejskiej

W trakcie wywiadu w TVP Info, Sikorski podkreślił, że gdyby opuszczenie Unii było korzystnym rozwiązaniem, to Wielka Brytania po brexicie mogłaby się rozwijać, a tymczasem „niestety raczej zostaje w tyle”.

Krytyka antyunijnych poglądów

Minister odniósł się również do prezydenckiej kampanii wyborczej, w której pojawia się temat „polexitu”. Zauważył, że kandydaci o antyunijnych poglądach działają jak „przedsiębiorcy polityczni, którzy nacjonalizmem mobilizują swój elektorat”. Dodał, że „nie mówią uczciwie, jakie byłyby skutki tego nacjonalizmu”, który jego zdaniem jest „szkodliwy dla narodu”.

Emocje a poparcie dla prawicy

Sikorski zauważył, że rosnące poparcie dla prawicowych ugrupowań politycznych jest związane z emocjami, które wzbudza w wyborcach nacjonalizm. „Tożsamość na szczeblu narodowym jest silna, bo uświęcona krwią, historią, grobami przodków” – powiedział.

Korzyści z członkostwa w UE

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że członkostwo w Unii Europejskiej jest dla Polski bardzo korzystne. Wskazał na reakcję wspólnoty na amerykańskie cła, zauważając, że jako członek UE Polska ma możliwość negocjowania warunków jako równy z równym.

Jednolity rynek i jego wyzwania

Sikorski przyznał, że dyskusja na temat sprawiedliwości i skuteczności Unii jest uzasadniona, jednak podkreślił, że „jednolity rynek jest możliwy, ponieważ instytucje w krajach członkowskich ufają sobie nawzajem”. Zaznaczył, że „albo chcemy jednolitego rynku, albo nie chcemy”.

Analiza postów kandydatów w wyborach prezydenckich

Res Futura, Europejski Kolektyw Analityczny, przeanalizował ponad 5 tys. postów zamieszczanych przez kandydatów w wyborach prezydenckich. Z raportu wynika, że ponad 10 proc. postów dotyczyło suwerenności Polski oraz relacji z Unią Europejską, w tym potencjalnego „polexitu”.

Historia przystąpienia Polski do UE

Wejście Polski do Unii Europejskiej miało miejsce 1 maja 2004 roku, kiedy to Polska, wraz z innymi państwami, wstąpiła do wspólnoty. Było to największe w historii rozszerzenie UE, a decyzja o przystąpieniu została podjęta w wyniku ogólnopolskiego referendum, w którym zdecydowana większość uczestników opowiedziała się za integracją.

Źródło: wiadomosci
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments