Przywódcy europejscy są zaskoczeni pierwszymi 100 dniami drugiej kadencji prezydenta USA Donalda Trumpa, które przyniosły wzrost napięć geopolitycznych oraz handlowych. Kaja Kallas, szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej, w rozmowie z CNBC wskazała na „bardzo intensywny” i „zakłócający” czas, pełen nieprzewidywalności.
- Przywódcy europejscy są zaskoczeni pierwszymi 100 dniami drugiej kadencji Donalda Trumpa, które przyniosły wzrost napięć geopolitycznych i handlowych.
- Kaja Kallas podkreśliła, że Europa musi dostosować się do nowej administracji USA, co wiąże się z nieprzewidywalnością.
- Unia Europejska zmaga się z amerykańskimi taryfami na aluminium, stal i samochody, co wpływa na handel i wzrost gospodarczy.
- Oczekuje się, że napięcia handlowe wpłyną negatywnie na europejski wzrost gospodarczy, a wpływ na inflację pozostaje niejasny.
- Niepewność w polityce została porównana do sytuacji z początków pandemii Covid-19 przez Klaasa Knota, prezydenta Banku Holandii.
Nieprzewidywalność w polityce
Kallas podkreśliła, że obecna sytuacja wymaga od Europy dostosowania się do nowej administracji. „Tak więc tak operujemy, aby próbować zarządzać nową administracją” – dodała. Europa stoi przed rosnącą niepewnością w dwóch kluczowych kwestiach: handlu oraz wojny Rosji z Ukrainą.
Handel i cła
Trump wprowadził, a następnie tymczasowo zmniejszył 20% cła na eksporty UE do USA, aby umożliwić negocjacje. Unia Europejska przygotowała własne środki zaradcze, które również zostały wstrzymane po tym, jak Trump zawiesił swoje polityki. UE zmaga się także z amerykańskimi taryfami na aluminium, stal i samochody.
Wpływ na wzrost gospodarczy
Oczekuje się, że europejski wzrost gospodarczy ucierpi z powodu napięć handlowych, a wpływ na inflację pozostaje niejasny. Politycy Europejskiego Banku Centralnego wskazali na „niepewność” jako kluczowy temat podczas wiosennych spotkań MFW i Banku Światowego. Robert Holzmann, gubernator austriackiego banku centralnego, zauważył: „Nie widzieliśmy tej niepewności od lat”.
Porównania do pandemii
Klaas Knot, prezydent Banku Holandii, porównał obecną niepewność do sytuacji z początków pandemii Covid-19. „W krótkim okresie jest oczywiste, że niepewność wywołana nieprzewidywalnością działań taryfowych rządu USA jest silnym negatywnym czynnikiem dla wzrostu” – powiedział.
Optymizm w relacjach USA-Europa
Niektórzy eksperci przyjęli bardziej optymistyczny ton. Tymczasowy niemiecki minister finansów Joerg Kukies stwierdził, że nie uważa, aby relacje między Europą a USA były „gdzieś blisko kryzysu”. Dodał, że musiałoby wydarzyć się znacznie więcej, aby zaufanie między obiema stronami zostało naruszone.
Wsparcie dla Ukrainy
Polityka Trumpa wobec wojny w Ukrainie budzi kontrowersje w Europie, a pytania dotyczące amerykańskiego wsparcia finansowego i pomocy dla Ukrainy pozostają aktualne. Kallas zaznaczyła, że UE i jej członkowie wspierali Ukrainę bardziej niż ktokolwiek inny, jednocześnie przyznając, że USA również przyczyniły się do tego wsparcia. „Jeśli nie będą wspierać Ukrainy, to stanie się to trudniejsze” – dodała.
Presja na Rosję
Kallas wezwała do większej presji na Rosję, aby zmusić ten kraj do dążenia do pokoju. Mimo początkowych obietnic Trumpa dotyczących zakończenia wojny w ciągu jednego dnia, postępy w rozmowach o zawarciu rozejmu były ograniczone.