Przywódcy europejscy wzywają Rosję do zawieszenia broni w Ukrainie

Przywódcy europejscy wezwali Rosję do zaakceptowania bezwarunkowego 30-dniowego zawieszenia broni z Ukrainą, które ma rozpocząć się w poniedziałek. Apel ten został wydany podczas spotkania „koalicji chętnych” w Kijowie, gdzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski gościł liderów Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski, a inni dołączyli zdalnie.

  • Przywódcy europejscy wzywają Rosję do 30-dniowego zawieszenia broni z Ukrainą.
  • Spotkanie odbyło się w Kijowie z udziałem liderów z kilku krajów.
  • Brak zgody Rosji grozi "masywnymi" sankcjami ze strony koalicji.
  • Zełenski podkreśla, że zawieszenie broni powinno być bezwarunkowe.
  • Osiągnięcie zawieszenia broni ma kluczowe znaczenie dla odbudowy Ukrainy.

Spotkanie w Kijowie

Na spotkaniu, które miało miejsce w Kijowie, przywódcy omówili plan zawieszenia broni z prezydentem USA Donaldem Trumpem, który pierwotnie zasugerował bezwarunkowe zawieszenie broni. W przypadku braku zgody Rosji, liderzy zagrozili „masywnymi” sankcjami. Premier Wielkiej Brytanii, Sir Keir Starmer, podkreślił, że celem koalicji jest pokazanie, że „agresja nigdy nie zwycięży na naszym kontynencie”.

Reakcje przywódców

Starmer, mówiąc obok Zełenskiego, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, polskiego premiera Donalda Tuska oraz nowego kanclerza Niemiec Fryderyka Merza, zaznaczył, że osiągnięcie zawieszenia broni będzie kluczowym momentem dla odbudowy ukraińskiej gospodarki oraz zjednoczenia rodzin rozdzielonych przez wojnę. Zełenski dodał: „Dziękuję wszystkim za wsparcie. Dziś skupimy się na tym, jak zbudować i zagwarantować prawdziwe i trwałe bezpieczeństwo”.

Warunki Rosji

Rosja dotychczas upierała się, że przed rozważeniem zawieszenia broni, Zachód musi najpierw zaprzestać dostaw wojskowych do Ukrainy. Zełenski jednak stwierdził, że zawieszenie broni powinno być bezwarunkowe. „Próby stawiania jakichkolwiek warunków byłyby dowodem na zamiar przedłużenia wojny i podważenia dyplomacji” – podkreślił.

Monitorowanie zawieszenia broni

Macron zaznaczył, że planowane zawieszenie broni będzie monitorowane głównie przez USA, z pomocą krajów europejskich. W przypadku naruszenia, „masywne sankcje będą przygotowane i skoordynowane między Europejczykami a Amerykanami”. Merz dodał, że wojna, która rozpoczęła się pełnoskalową inwazją Ukrainy w lutym 2022 roku, jest „wyłącznie wojną agresji Rosji, w naruszeniu prawa międzynarodowego”.

Symboliczne spotkanie

Spotkanie w Kijowie miało również symboliczne znaczenie, jako odpowiedź na zjazd ponad 20 liderów, którzy wzięli udział w spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie dzień wcześniej. Wśród liderów, którzy dołączyli do spotkania w Kijowie zdalnie, byli premier Włoch Giorgia Meloni, premier Kanady Mark Carney oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Trwające ataki

Pomimo ogłoszonego zawieszenia broni, doniesienia o atakach rosyjskich na Ukrainę wciąż napływają. W północnym regionie Sumy zginęła 85-letnia kobieta, a trzy inne osoby zostały ranne. W Kostyantynówce w wschodniej części Doniecka jedna osoba została ranna, a dwa bloki mieszkalne zajęły się ogniem w wyniku rosyjskich ataków. W południowym mieście Chersoń, 58-letni mieszkaniec zgłosił się po pomoc medyczną po ataku rosyjskiego drona z ładunkiem wybuchowym.

Źródło: bbc.com

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments