- Konklawe rozpocznie się 7 maja o godz. 10:00 Mszą św.
- Na dachu Kaplicy Sykstyńskiej zamontowano kominek do sygnalizowania wyników głosowań.
- Biały dym oznacza wybór nowego papieża, czarny dym - brak porozumienia.
- Kardynałowie z Polski wezmą udział w wyborze nowego papieża, z wyjątkiem kard. Stanisława Dziwisza.
- Podczas poprzedniego konklawe mewa usiadła na kominku przed pojawieniem się białego dymu.
Na dachu Kaplicy Sykstyńskiej zamontowano kominek, z którego wydobywać się będzie biały dym, informujący o wyborze nowego papieża, co nastąpi podczas konklawe rozpoczynającego się 7 maja.
Przygotowania do konklawe
Konklawe, które wyłoni 267. następcę św. Piotra, rozpocznie się 7 maja o godz. 10:00 Mszą św. Pro eligendo Pontifice. O godz. 16:30 kardynałowie wejdą procesjonalnie do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się przysięga i wypowiedzenie słów „extra omnes” przez mistrza ceremonii, abp. Diego Ravelli.
Rola kominka i dymu
Kominek, który został zamontowany na dachu Kaplicy Sykstyńskiej, będzie sygnalizował wyniki głosowań. Dym wydobywający się z kominka będzie czarny, jeśli nie osiągnięto porozumienia w sprawie wyboru nowego papieża, a biały dym będzie oznaczał, że chrześcijaństwo ma nowego papieża. Dla uzyskania odpowiedniego koloru dymu dodaje się mniej lub więcej słomy oraz innych substancji.
Kardynałowie uczestniczący w wyborze
W wyborze następcy papieża Franciszka wezmą udział kardynałowie z Polski: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski oraz kard. Grzegorz Ryś. Wśród elektorów nie ma kard. Stanisława Dziwisza, który z powodu wieku (85 lat) nie uczestniczy w konklawe.
Ciekawostki z przeszłości
Podczas konklawe w marcu 2013 r. miała miejsce nietypowa sytuacja, gdy mewa usiadła na kominku tuż przed pojawieniem się białego dymu, co zainaugurowało pontyfikat Jorge Mario Bergoglio. To wydarzenie przyciągnęło uwagę mediów i fotografów, a wielu zastanawia się, czy podobna scena powtórzy się w nadchodzących dniach.