- Ogłoszono przetarg na budowę odcinka autostrady A2 w województwie lubelskim.
- Termin składania ofert to 16 czerwca 2025 roku.
- Przetarg uwzględnia wytyczne wyroku TSUE z października 2024 roku.
- Nowe zapisy dotyczące ochrony unijnego rynku budowlanego zostaną zastosowane.
- 10-20% dróg ekspresowych i autostrad w Polsce budują firmy azjatyckie.
Ogłoszono przetarg na budowę odcinka autostrady A2 w województwie lubelskim, który uwzględnia wytyczne wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z października 2024 roku. Termin składania ofert wyznaczono na 16 czerwca 2025 roku.
Informacje o przetargu
Dyrekcja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na projekt oraz budowę ponad 16-kilometrowego odcinka autostrady A2. Odcinek ten będzie przebiegał pomiędzy węzłem Biała Podlaska a rejonem miejscowości Kijowiec. W ramach przetargu wykonawca będzie zobowiązany do opracowania projektu technicznego i wykonawczego oraz uzyskania niezbędnych decyzji.
Wpływ wyroku TSUE
Przetarg jest pierwszym, który uwzględnia założenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 października 2024 roku. Wyrok ten ma znaczący wpływ na zasady udziału firm w unijnym rynku zamówień publicznych. Dyrekcja GDDKiA wskazała, że wyrok TSUE umożliwia zamawiającym decydowanie o niedopuszczeniu do przetargu ofert składanych przez wykonawców z siedzibą w państwie innym niż: państwo członkowskie Unii Europejskiej, państwo-strona Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA) lub państwo będące stroną umowy bilateralnej lub regionalnej zawartej przez Unię Europejską w zakresie zamówień publicznych.
Ochrona rynku budowlanego
Podczas sesji 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, p.o. Generalnego Dyrektora GDDKiA, Paweł Woźniak, zapowiedział, że w przetargu na budowę autostrady A2 zastosowane zostaną nowe zapisy dotyczące ochrony unijnego rynku. Woźniak podkreślił, że kwestia ta jest analizowana i weryfikowana w kontekście zabezpieczenia mocy i sił potrzebnych do realizacji planów inwestycyjnych.
Wyzwania na rynku budowlanym
Podczas wspomnianej sesji, Woźniak był pytany o ochronę krajowego i europejskiego rynku budowlanego, zwracając uwagę na obliczenia, które wskazują, że obecnie 10-20 proc. dróg ekspresowych i autostrad w Polsce budują firmy azjatyckie, w tym tureckie i chińskie. Szef Dyrekcji zapewnił, że temat ten jest przedmiotem intensywnych analiz.