Protest Turków cypryjskich przeciw islamizacji edukacji

W piątek w stolicy Cypru, Nikozji, kilka tysięcy cypryjskich Turków wzięło udział w demonstracji przeciwko, jak twierdzą, próbom Turcji osłabienia ich świeckich korzeni oraz wzmocnienia wpływów politycznego islamu w społeczeństwie. Protest odbył się w północnej części etnicznie podzielonej wyspy, a organizatorzy wskazują na wprowadzenie islamu do systemu edukacji jako na zagrożenie dla laickiego charakteru ich społeczności.

  • Demonstracja cypryjskich Turków w Nikozji - kilka tysięcy osób protestowało przeciwko wpływom politycznego islamu w ich społeczności.
  • Protest przeciwko islamizacji edukacji - organizatorzy wskazują na wprowadzenie islamu do systemu edukacji jako zagrożenie dla świeckiego charakteru ich społeczeństwa.
  • Wizyta Erdogana - protest odbył się dzień przed planowaną wizytą prezydenta Turcji, który ma skrytykować protestujących.
  • Zmiany w systemie edukacji - protesty rozpoczęły się po zniesieniu zakazu noszenia chust w szkołach średnich, co zostało potępione przez związki zawodowe i partie polityczne.
  • Hasła protestu - demonstranci trzymali banery i plakaty z hasłami „Nie przejdzie” oraz „Cypr pozostanie świecki”.

Protesty w Nikozji

Demonstranci przeszli główną ulicą, trzymając banery związków zawodowych oraz plakaty z hasłami „Nie przejdzie” i „Cypr pozostanie świecki”. Wydarzenie zakończyło się koncertem, a jego celem było wyrażenie sprzeciwu wobec decyzji tureckich władz, które zdaniem protestujących próbują przekształcić zdecydowanie świeckich cypryjskich Turków w bardziej podatną na wpływy polityczne społeczność.

Wizyta Erdogana

Protest miał miejsce dzień przed planowaną wizytą prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, który przyjedzie do północnego Cypru, aby zainaugurować kompleks budynków rządowych. W mediach pojawiły się informacje, że Erdogan zamierza publicznie skrytykować protestujących podczas swojej wizyty.

Zmiany w edukacji

Protesty rozpoczęły się w zeszłym miesiącu, gdy władze cypryjskie podniosły zakaz noszenia chust w szkołach średnich. Związki zawodowe nauczycieli oraz partie polityczne potępiły tę decyzję jako naruszenie ściśle świeckiego systemu edukacji, co ma prowadzić do „islamizacji” społeczeństwa cypryjskich Turków.

Historia podziału Cypru

Cypr został podzielony w 1974 roku po inwazji Turcji, która nastąpiła w wyniku zamachu stanu wspieranego przez Ateny, mającego na celu zjednoczenie z Grecją. Tylko Turcja uznaje deklarację niepodległości cypryjskich Turków w północnej części wyspy, gdzie stacjonuje ponad 35 tysięcy tureckich żołnierzy.

Reakcje na protesty

Elma Eylem, przewodnicząca Związku Nauczycieli Szkół Średnich KTOEÖS i jedna z kluczowych organizatorek protestów, stwierdziła, że zmiana przepisów dotyczących noszenia chust w szkołach jest dowodem na próbę „inżynierii społecznej”, mającej na celu podporządkowanie społeczeństwa cypryjskich Turków zgodnie z dyrektywami rządzącej partii AKP. Eylem podkreśliła, że nauczyciele nie pozwolą na narzucenie „politycznego islamu” ich uczennicom.

Przyszłość protestów

Eylem dodała, że w odpowiedzi na zniesienie zakazu noszenia chusty w szkołach, złożono skargę prawną do Cypryjskiego Trybunału Konstytucyjnego. Zaznaczyła, że ich walka będzie „długoterminową walką”, podkreślając, że protesty nie odzwierciedlają woli całej społeczności cypryjskich Turków, co dotyczy również kontrdemonstracji organizowanych przez zwolenników noszenia chust.

Źródło: abcnews.go.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments