- Europoseł podkreślił znaczenie powiązania funduszy UE z praworządnością.
- Węgry mogą nie otrzymać finansowania, jeśli nie spełnią określonych warunków.
- Nie ma propozycji, aby fundusze polityki spójności były przeznaczane na zakup uzbrojenia.
- Parlament Europejski przygotowuje stanowisko w sprawie nowego budżetu UE na lata 2028-2034.
- Obawy dotyczące większych wydatków na obronność kosztem innych polityk, jak polityka spójności.
Europoseł, autor sprawozdania Parlamentu Europejskiego na temat polityki spójności, odniósł się do kwestii finansowania zakupu broni w kontekście przyszłego budżetu Unii Europejskiej oraz powiązania funduszy z praworządnością.
Finansowanie a praworządność
Europoseł podkreślił, że w sprawozdaniu wyraźnie zaznaczone jest, iż „pieniądze za praworządność” powinny być kluczowym elementem przyszłego budżetu. Zaznaczył, że jeśli dany kraj, jak na przykład Węgry, nie spełnia określonych warunków, nie powinien otrzymywać finansowania z Unii Europejskiej. „To oznacza, że to finansowanie jest absolutnie poza kontrolą prawną, a do tego dopuścić nie możemy, bo są to środki publiczne wszystkich obywateli Unii Europejskiej” – dodał.
Zakup uzbrojenia
W kontekście zakupu uzbrojenia z funduszy polityki spójności europoseł stwierdził, że nikt nie składał takiej propozycji i „absolutnie nie ma mowy o tym, żeby ze środków polityki spójności przeznaczać na zakup uzbrojenia”. Podkreślił, że Unia Europejska oraz Komisja Europejska nie będą wyręczać krajów członkowskich w tej kwestii, ale stwarzają warunki, aby mogły one zwiększyć wydatki na obronność.
Nowy budżet UE
Parlament Europejski aktualnie przygotowuje swoje stanowisko w sprawie projektu nowego unijnego budżetu na lata 2028-2034. Komisja Europejska ma zaprezentować ten projekt w lipcu. W Brukseli panuje przekonanie, że nowy budżet powinien odpowiadać na nowe wyzwania, w tym te związane z obronnością. Istnieją jednak obawy, że większe wydatki na obronność mogą odbywać się kosztem innych polityk, takich jak polityka spójności.