Prorektor Collegium Humanum zatrzymany w Medyce

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali prorektora Collegium Humanum, Tarasa G., w związku z podejrzeniem o wystawianie fałszywych dyplomów. Zatrzymanie miało miejsce w sobotę na przejściu granicznym w Medyce, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

  • Zatrzymanie prorektora Collegium Humanum - Taras G. został zatrzymany przez CBA i Straż Graniczną na przejściu granicznym w Medyce.
  • Podejrzenie o przestępstwo - Prorektor jest podejrzewany o wystawianie fałszywych dyplomów i dokumentów potwierdzających przebieg studiów.
  • Zarzuty i areszt - Taras G. usłyszał pięć zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, i został aresztowany na trzy miesiące.
  • Skala przestępstwa - Mężczyzna mógł wystawić nawet 2405 fałszywych dokumentów, co przyniosło uczelni ponad 850 tys. euro.
  • Collegium Humanum - Uczelnia została założona w 2018 roku w Warszawie i oferowała szybkie kursy MBA.

Zatrzymanie prorektora

Taras G. został zatrzymany w sobotę w związku z śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w działalności uczelni Collegium Humanum. Obywatel Ukrainy podejrzewany jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się wystawianiem fałszywych dokumentów potwierdzających przebieg studiów oraz dyplomów ukończenia studiów.

Zarzuty i areszt

Prokurator śląskiego pionu przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej postawił Tarasowi G. pięć zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcie korzyści majątkowej. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym aresztowaniu mężczyzny, motywując to obawą matactwa oraz brakiem stałego miejsca pobytu w kraju.

Skala przestępstwa

Śledczy ustalili, że Taras G. mógł wystawić nawet 2405 fałszywych dokumentów. W zamian za fikcyjne zaświadczenia, prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska poinformowała, że mężczyzna doprowadził do zapłaty na rzecz Collegium Humanum ponad 850 tys. euro. Za „załatwienie” jednego fikcyjnego zaświadczenia pobierał prowizję w wysokości 80 euro.

Collegium Humanum

Collegium Humanum, powstałe w 2018 roku w Warszawie, oferowało szybkie kursy MBA oraz inne programy, które umożliwiały zdobycie dyplomów. Część z tych dyplomów wystawiana była bez odpowiedniego procesu edukacyjnego, a ich wiarygodność miały zapewniać współpracujące uczelnie zagraniczne, które nie miały do tego uprawnień. Wśród absolwentów uczelni znajdowali się politycy oraz członkowie zarządów spółek Skarbu Państwa.

Inne osoby podejrzane

W ramach śledztwa w tej sprawie zidentyfikowano 64 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 347 zarzutów. Na początku maja zarzuty usłyszeli byli szefowie Państwowej Straży Pożarnej.

Źródło: polsatnews.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments