Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga wszczęła dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści, które miało miejsce podczas debaty prezydenckiej „Super Expressu” w dniu 28 kwietnia 2025 roku. Dochodzenie dotyczy wypowiedzi kandydata na prezydenta Grzegorza Brauna, które były emitowane w telewizji.
Wypowiedzi Grzegorza Brauna
Podczas debaty, Grzegorz Braun, europosła wykluczonego z Konfederacji, użył sformułowań odnoszących się do Żydów. Stwierdził, że „chwała Bogu” Polska nie graniczy z „żydowskim państwem położonym w Palestynie”, co jego zdaniem mogłoby prowadzić do zagrożeń dla Polski. Krytykował również Izrael, wskazując na jego politykę wobec Palestyńczyków.
Reakcje innych kandydatów
Kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski, odpowiedział na słowa Brauna, przypominając o rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Wyraził oburzenie, mówiąc: „To są bohaterowie naszej historii. To coś nieprawdopodobnego. Ja tego nie będę słuchał” i opuścił mównicę.
Działania po debacie
Po debacie Magdalena Biejat z Nowej Lewicy zapowiedziała złożenie doniesienia do prokuratury na Brauna, wskazując na mowę nienawiści i szerzenie agresji. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych również zapowiedział złożenie zawiadomienia w tej sprawie.
Historia Grzegorza Brauna
Grzegorz Braun ma na swoim koncie wcześniejsze problemy prawne. W październiku 2024 roku prokurator generalny Adam Bodnar złożył wniosek o uchwałę immunitetu europosła, który podejrzewany jest o popełnienie siedmiu przestępstw. Sejm uchylił immunitet Brauna w styczniu 2024 roku, a w kwietniu usłyszał zarzuty dotyczące znieważenia grupy osób na tle religijnym.