Prokurator zajmie się Braunem. Chodzi o unijną flagę

  • Grzegorz Braun zerwał flagę UE i ją podpalił podczas konferencji prasowej.
  • Wojewoda śląski złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.
  • Incydent uznano za znieważenie miejsca pamięci narodowej.
  • Policja skompletowała materiał dowodowy dotyczący działań Brauna.
  • Uchylenie immunitetu Brauna otworzyło drogę do postępowań prawnych.

Prokuratura Rejonowa Katowice-Zachód zajmie się sprawą Grzegorza Brauna, który w ramach „interwencji poselskiej” zerwał flagę Unii Europejskiej, wytarł o nią buty, a następnie podpalił. Zawiadomienie w tej sprawie złożył wojewoda śląski, wskazując na przestępstwo znieważenia miejsca pamięci narodowej oraz inne wykroczenia związane z zakłóceniem porządku publicznego. Incydent miał miejsce w Katowicach, gdzie Braun wystąpił na konferencji prasowej poświęconej likwidacji kopalń.

Incydent w Katowicach

Do zdarzenia doszło we wtorek, kiedy Grzegorz Braun, towarzysząc posłowi Romanowi Fritzowi, wszedł do siedziby Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Tam zerwał flagę Unii Europejskiej, którą następnie podeptał i zabrał ze sobą. Po przybyciu pod kopalnię, polityk zorganizował konferencję prasową, na której podpalił flagę pod krzyżem-pomnikiem upamiętniającym ofiary pacyfikacji zakładu. Zachowanie Brauna zostało uznane za skandaliczne przez dyrektora Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Roberta Ciupę.

Reakcja władz

Wojewoda śląski, w odpowiedzi na działania Brauna, złożył zawiadomienie do prokuratury, wskazując na kilka przestępstw. Zawiadomienie dotyczy znieważenia miejsca pamięci narodowej, zakłócania porządku publicznego oraz używania substancji łatwopalnych w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Śląski Urząd Wojewódzki podkreślił, że takie zachowanie jest niedopuszczalne, zwłaszcza w kontekście pamięci o ofiarach pacyfikacji, które miały miejsce w grudniu 1981 roku.

Pamięć o ofiarach pacyfikacji

Warto przypomnieć, że protest w katowickiej kopalni rozpoczął się po wprowadzeniu stanu wojennego. W wyniku pacyfikacji 16 grudnia 1981 roku zginęło dziewięciu górników, a wielu innych zostało rannych. Pomnik, pod którym Braun podpalił flagę, jest miejscem pamięci, w którym umieszczono urny z ziemią z grobów ofiar. Takie działania, jak te podejmowane przez Brauna, są postrzegane jako brak szacunku dla historii i pamięci narodowej.

Postępowanie prokuratorskie

W środę Komenda Miejska Policji w Katowicach poinformowała o skompletowaniu materiału dowodowego oraz dokumentacji związanej z incydentem. Policja przygotowała wniosek do Komendy Głównej Policji o udzielenie pomocy prawnej w sprawie uchwały immunitetu Grzegorza Brauna. Warto zaznaczyć, że w tym tygodniu Parlament Europejski uchylił immunitet Brauna w związku z innymi śledztwami, co otworzyło drogę do postępowań prawnych wobec polityka.

Podsumowanie

Incydent z flagą Unii Europejskiej wywołał szeroką dyskusję na temat granic wolności słowa oraz odpowiedzialności publicznych osób za swoje działania. Prokuratura Rejonowa Katowice-Zachód będzie teraz badać sprawę, a decyzje w tej kwestii mogą mieć poważne konsekwencje dla Grzegorza Brauna oraz jego dalszej kariery politycznej. W obliczu uchwały o uchwałę immunitetu, sytuacja polityka staje się coraz bardziej skomplikowana, a jego działania mogą wpłynąć na postrzeganie go w społeczeństwie.

Źródło: polsatnews

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments