Prokurator krajowy wyjaśnia sprawę posłów „ujętych na gorącym uczynku

  • Immunitet posła do PE nie chroni przed interwencją w przypadku przestępstwa.
  • Poseł schwytany na gorącym uczynku nie jest chroniony immunitetem.
  • Zatrzymanie posła wymaga powiadomienia przewodniczącej Parlamentu Europejskiego.
  • Grzegorz Braun jest przedmiotem śledztw dotyczących przestępstw i został wykluczony z obrad PE.
  • Parlament Europejski wkrótce głosuje nad uchwałą dotyczącą immunitetu Brauna.

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk wyjaśnił, że immunitet posła do Parlamentu Europejskiego nie chroni go w przypadku popełnienia przestępstwa, a organy państwa mają obowiązek interweniować w takich sytuacjach, co stało się tematem dyskusji w kontekście działań eurodeputowanego Grzegorza Brauna.

Immunitet poselski a przestępstwa

Prokurator Korneluk podkreślił, że mandat posła do Parlamentu Europejskiego „nie zwalnia właściwych organów państwa od powstrzymywania sprawcy”. W piśmie, które zostało opublikowane na stronie Prokuratury Krajowej, zaznaczył, że policja ma zarówno prawo, jak i obowiązek interweniować, gdy poseł dokonuje przestępstwa.

Schwytanie na gorącym uczynku

Rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, prokurator Przemysław Nowak, dodał, że immunitet europosła „nie obejmuje sytuacji schwytania parlamentarzysty na gorącym uczynku”. Oznacza to, że poseł nie jest chroniony immunitetem w momencie popełniania przestępstwa. Korneluk zaznaczył, że „brak jest zatem usprawiedliwienia dla bierności Policji”, gdy przestępstwo jest dokonywane w obecności funkcjonariuszy.

Procedury zatrzymania posła

Prokurator Korneluk wyjaśnił, że zatrzymanie posła do Parlamentu Europejskiego ujętego na gorącym uczynku jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. W każdym przypadku zatrzymania konieczne jest powiadomienie przewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Sprawa Grzegorza Brauna

Dyskusja na temat immunitetów poselskich nabrała szczególnego znaczenia w kontekście działań Grzegorza Brauna, który w połowie kwietnia próbował uniemożliwić pracę ginekolożce Gizeli Jagielskiej w szpitalu w Oleśnicy. Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy prowadzi śledztwo w sprawie pozbawienia wolności ginekolożki oraz postępowanie dotyczące gróźb karalnych.

Inne postępowania

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści, które miało miejsce podczas debaty prezydenckiej. Grzegorz Braun, będący eurodeputowanym, został wykluczony z obrad Parlamentu Europejskiego w związku z jego kontrowersyjnymi wypowiedziami.

Głosowanie nad immunitetem

Parlament Europejski ma wkrótce głosować nad uchwałą dotyczącą uchwały immunitetu Brauna w związku z postawionymi mu zarzutami. Prokuratura Okręgowa w Warszawie planuje postawić mu zarzuty dotyczące siedmiu przestępstw, w tym incydentu związanego z zgaszeniem świec chanukowych w Sejmie.

Źródło: tvn24
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments