Prof. Żbikowski w Pruszkowie – o codzienności w piekle warszawskiego getta

Prof. Żbikowski w Pruszkowie – o codzienności w piekle warszawskiego getta

W sobotę, 26 kwietnia o godz. 15.00, Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie (ul. 3 Maja 8A) zaprasza na wyjątkowe spotkanie z prof. Andrzejem Żbikowskim, historykiem i politologiem, który kieruje Działem Naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Podczas wykładu prof. Żbikowski skupi się na losach cywilów w warszawskim getcie w czasie powstania z 1943 roku. To niezwykle ważna opowieść o ludziach, którzy każdego dnia walczyli o przetrwanie w nieludzkich warunkach.

Getto warszawskie – wstrząsające liczby

Getto warszawskie zostało utworzone w listopadzie 1940 roku, początkowo zamykając w nim około 400 tysięcy Żydów. W ciągu roku liczba ta wzrosła do 450 tysięcy. Do lipca 1942 roku z głodu i chorób zmarło 92 tysiące osób.

22 lipca 1942 roku rozpoczęła się tzw. Wielka Akcja, która oznaczała masową deportację do obozu zagłady w Treblince, gdzie w ciągu dwóch miesięcy Niemcy zamordowali prawie 300 tysięcy warszawskich Żydów.

Wybuch powstania 19 kwietnia 1943 roku zastał w getcie około 56 tysięcy osób. W trakcie walk, które trwały do 16 maja, zginęło blisko 7 tysięcy osób, a kolejne 6 tysięcy poległo w walce. Reszta została wywieziona do obozów koncentracyjnych i pracy.

O wykładzie i jego znaczeniu

Prof. Andrzej Żbikowski to uznany ekspert w dziedzinie historii Żydów polskich, redaktor ważnych źródeł, w tym raportu Stroopa oraz Archiwum Ringelbluma. Jest również laureatem Nagrody Hirszowiczów za działalność popularyzatorską.

Wykład w Pruszkowie to nie tylko lekcja historii, ale także przypomnienie o ludziach, których losy nie mogą zostać zapomniane. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się historią i pamięcią o przeszłości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments