Pro Polonia. Msza święta za Polskę przy Grobie Pańskim

  • Msza święta w intencji Polski odprawiana jest co roku 3 maja w Jerozolimie.
  • Tradycja ta została zapoczątkowana w 1847 roku przez księcia Romana Stanisława Sanguszkę.
  • Msza związana jest z obchodami święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz dniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
  • Książę Sanguszko ufundował kielich wotywny z napisem "Votum exulum Polonorum A. D. 1847".
  • W Mszy uczestniczą polscy duchowni, dyplomaci oraz przedstawiciele Polonii.

Co roku 3 maja w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie odprawiana jest Msza święta w intencji Polski, która ma swoje korzenie w tradycji zapoczątkowanej w 1847 roku przez księcia Romana Stanisława Sanguszkę.

Historia tradycji

Msza święta w intencji Polski w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie jest odprawiana od niemal 180 lat. Uroczystość ta związana jest z obchodami święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz z dniem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Książę Roman Stanisław Sanguszko, zesłaniec syberyjski i uczestnik powstania listopadowego, ustanowił tę tradycję w 1847 roku.

Ufundowanie Mszy

Po czternastu latach katorgi i tułaczki, książę Sanguszko udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej w akcie dziękczynienia za odzyskaną wolność. W czasie swojego pobytu w Jerozolimie ufundował specjalną intencję Mszy świętej, która miała być odprawiana corocznie 3 maja za Polskę i jej przyszłość.

Symbolika kielicha

Książę Sanguszko przekazał również wotywny kielich z napisem: „Votum exulum Polonorum A. D. 1847”, co oznacza „Dar wygnańców polskich. Rok Pański 1847”. Obecność tego kielicha w Bazylice przypomina o wierze Polaków w zmartwychwstanie narodu, co w czasach zaborów miało szczególne znaczenie.

Uczestnicy Mszy

W tradycji Mszy świętych za Polskę uczestniczą polscy duchowni, siostry zakonne, polscy dyplomaci oraz przedstawiciele Polonii z Jerozolimy i okolic. W ostatnich dekadach do liturgii dołączają także pielgrzymi i turyści z Polski.

Źródło: historia
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments