- Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.
- Ustawa została uchwalona przez Sejm 4 kwietnia 2025 roku głosami Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD oraz PSL-TD.
- Premier Donald Tusk skrytykował decyzję prezydenta, wskazując na podwyżkę składki zdrowotnej przez rząd PiS.
- Prezydencka kancelaria argumentowała, że ustawa budzi wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej i może być sprzeczna z konstytucją.
- Projekt ustawy spotkał się z oporem ze strony społecznej, w tym związków zawodowych i pracowników.
We wtorek, 4 maja 2025 roku, prezydent Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, co spotkało się z krytyką ze strony premiera Donalda Tuska oraz przedstawicieli strony społecznej.
Decyzja prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustawy, która miała na celu obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ustawa została uchwalona przez Sejm 4 kwietnia 2025 roku głosami Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD oraz PSL-TD. Przeciwko niej opowiedzieli się posłowie PiS, Lewicy oraz koła Razem, a Konfederacja wstrzymała się od głosu.
Krytyka ze strony premiera
Premier Donald Tusk skrytykował decyzję prezydenta w mediach społecznościowych, wskazując, że składka zdrowotna została podwyższona przez rząd PiS. „Zaproponowałem jej obniżenie. Prezydent Duda obniżenie zawetował. Szkodzą, bo wciąż mogą. Zostało 91 dni, 9 godzin i 2 minuty” – napisał Tusk, odnosząc się do końca kadencji prezydenta.
Odpowiedź prezydenta
Andrzej Duda odpowiedział na krytykę premiera, stwierdzając: „Denerwują się, bo nie umieją dodać swoim inaczej niż kosztem większości ludzi. A wciąż nie mogą. Nie pozwólcie!”
Argumenty za wetem
Szefowa prezydenckiej kancelarii, Małgorzata Paprocka, poinformowała o zawetowaniu ustawy, argumentując, że „ta ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej”. Dodała, że może być ona sprzeczna z konstytucją oraz zwróciła uwagę na złą kondycję służby zdrowia w Polsce, wskazując, że „będą rosły kolejki do lekarzy wraz ze zmniejszeniem funduszu zdrowia”.
Reakcje strony społecznej
Minister w kancelarii prezydenta podkreśliła, że projekt ustawy wywołał duży opór ze strony społecznej, a przeciwni obniżce składki dla przedsiębiorców byli m.in. związkowcy i pracownicy. „To w demokratycznym państwie prawnym absolutnie kwestia niedopuszczalna. Nie można wprowadzać tak istotnych zmian, skutkujących tak poważnymi skutkami finansowymi, dla każdego obywatela, dla każdego z nas, bez skonsultowania ze stroną społeczną” – przekazała dziennikarzom.