Prezydent Duda zawetował obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

  • Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.
  • Decyzja spotkała się z krytyką ze strony polityków opozycji, którzy wskazują na negatywne skutki dla gospodarki.
  • Opozycja planuje ponownie złożyć projekt ustawy dotyczący obniżenia składki zdrowotnej.
  • Ustawa budziła kontrowersje związane z zasadami sprawiedliwości społecznej i zgodnością z konstytucją.

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, co spotkało się z krytyką ze strony polityków opozycji, którzy wskazują na negatywne skutki tej decyzji dla polskiej gospodarki.

Weto prezydenta Dudy

We wtorek prezydent Andrzej Duda zdecydował się na zawetowanie ustawy, która miała na celu obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ustawa ta została uchwalona przez Sejm na początku kwietnia, jednak budziła kontrowersje, co podkreśliła szefowa kancelarii prezydenta, wskazując na poważne wątpliwości dotyczące sprawiedliwości społecznej oraz zgodności z zasadami konstytucyjnymi.

Krytyka ze strony opozycji

Poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń skomentował decyzję prezydenta, stwierdzając, że „weto wobec reformy składki zdrowotnej jest tak naprawdę podważeniem wysiłku aktywnych, przedsiębiorczych, ciężko pracujących Polek i Polaków”. Premier Donald Tusk również odniósł się do sytuacji, wskazując na działania PiS, które jego zdaniem szkodzą przedsiębiorcom.

Reakcje na decyzję prezydenta

W mediach społecznościowych Tusk napisał: „PiS podwyższył składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zaproponowałem jej obniżenie. Prezydent Duda obniżenie zawetował. Szkodzą, bo wciąż mogą. Zostało 91 dni”. W podobnym tonie wypowiadał się Karol Lewicki, który ocenił, że prezydent Duda „przeszkadza” w działaniach, które mogłyby wspierać przedsiębiorców.

Plany opozycji

Suchoń zapowiedział, że opozycja nie zamierza się poddawać i planuje ponownie złożyć projekt ustawy. „Gospodarka potrzebuje zielonego światła. Ludzie aktywni, przedsiębiorczy potrzebują jasnego sygnału, że Polska stoi po ich stronie” – dodał polityk.

Argumenty dotyczące składki zdrowotnej

Poseł przypomniał, że ustawa była projektem rządowym i zwrócił uwagę na różnice w wysokości składek zdrowotnych. Powołał się na dane z 2023 roku, wskazując, że składka zdrowotna osoby pracującej na etacie wynosi około 60 proc. składki płaconej przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. „To, co mówi Lewica, że jednoosobowe działalności gospodarcze płacą mniej składki zdrowotnej, to jest po prostu nieprawda” – podkreślił Suchoń.

Źródło: tokfm
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments