Prezydent Duda konsultuje nowelizację składki zdrowotnej

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami Rady Dialogu Społecznego (RDS) w celu omówienia kontrowersyjnej nowelizacji ustawy dotyczącej składki zdrowotnej. Związki zawodowe domagają się zablokowania ustawy, podczas gdy część przedsiębiorców ma odmienne zdanie. Spotkanie miało miejsce 5 maja 2025 roku w Pałacu Prezydenckim.

  • Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Radą Dialogu Społecznego w celu omówienia nowelizacji ustawy dotyczącej składki zdrowotnej.
  • Związki zawodowe domagają się zablokowania ustawy, twierdząc, że jest ona niesprawiedliwa społecznie.
  • Andrzej Duda podkreślił brak konsultacji z RDS jako sytuację nie do przyjęcia.
  • Kandydaci na prezydenta oraz organizacje medyczne apelują o zawetowanie ustawy, wskazując na negatywne skutki dla pacjentów.
  • Sejm uchwalił obniżkę składki zdrowotnej, co wywołało kontrowersje wśród różnych grup społecznych.

Brak konsultacji z RDS

Andrzej Duda podkreślił, że nowela dotycząca składki zdrowotnej nie została skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego, co uznał za sytuację nie do przyjęcia. „Chciałem usłyszeć państwa zdanie in gremio, prosząc o spotkanie Rady Dialogu Społecznego po to, żebyśmy o tej kwestii porozmawiali przed podjęciem decyzji, co do dalszego losu ustawy” – powiedział prezydent.

Opinie związków zawodowych

Przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda, stwierdził, że ustawa obniżająca składkę zdrowotną jest niesprawiedliwa społecznie. Zwrócił uwagę, że pracownicy na etacie nie będą w stanie utrzymać całego systemu zabezpieczenia społecznego i zdrowotnego. „Nikt w przestrzeni publicznej nie mówi, że ta ustawa jest niesprawiedliwa społecznie” – dodał Duda.

Apel o zawetowanie ustawy

Kandydaci na prezydenta, Adrian Zandberg (Razem) i Magdalena Biejat (Lewica), a także Porozumienie Rezydentów OZZL oraz Naczelna Izba Lekarska, apelowali do prezydenta Dudy o zawetowanie ustawy. Argumentują, że obniżenie składki pogorszy sytuację pacjentów oraz pogłębi kryzys w ochronie zdrowia.

Przebieg głosowania w Sejmie

Sejm uchwalił obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców 4 kwietnia 2025 roku. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-TD oraz PSL-TD, przy sprzeciwie posłów PiS, Lewicy i koła Razem. Konfederacja wstrzymała się od głosu.

Plany po wyborach prezydenckich

Donald Tusk zapowiedział, że jeśli prezydent zawetuje zmiany w składce zdrowotnej, to jako premier podejmie kroki, aby wrócić do tego tematu po wyborach prezydenckich.

Zmiany w składce zdrowotnej

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 roku. Rząd deklaruje pokrycie ubytku wpływów do NFZ w wysokości około 4,6 miliarda złotych z budżetu państwa. Ustawa wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, co dotyczy około 2,5 miliona osób prowadzących działalność gospodarczą.

Źródło: bankier.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments