Powszechne szkolenia wojskowe. Ilu Polaków chce uczestniczyć?

  • 26 proc. Polaków jest zainteresowanych szkoleniami wojskowymi.
  • Tylko 5 proc. respondentów jest zdecydowanych na udział w szkoleniach.
  • 85 proc. Polaków nigdy nie uczestniczyło w szkoleniach wojskowych.
  • 71 proc. badanych nie chce brać udziału w szkoleniach wojskowych.
  • 45 proc. opowiada się za armią zawodową z obowiązkowym poborem.

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS wskazują na zróżnicowane podejście Polaków do powszechnych szkoleń wojskowych. Zaledwie 26 proc. respondentów wyraziło chęć udziału w takich szkoleniach, z czego tylko 5 proc. jest zdecydowanych na ich odbycie. Badanie, które miało miejsce w kwietniu 2025 roku, ujawnia także, że większość Polaków nie ma doświadczenia w zakresie przeszkolenia wojskowego, co może wpływać na ich postawy wobec ewentualnych obowiązkowych szkoleń.

Wyniki badania CBOS

W kwietniowym badaniu CBOS zapytano Polaków o ich doświadczenia związane z przeszkoleniem wojskowym oraz o zainteresowanie ewentualnymi szkoleniami w tym zakresie. Z danych wynika, że 21 proc. Polaków uczestniczyło w przeszkoleniu wojskowym, a 18 proc. odbywało służbę wojskową. Te liczby są niemal identyczne w porównaniu do badania sprzed dwóch lat, co sugeruje stabilizację w postawach społecznych wobec służby wojskowej. Warto zauważyć, że w 1999 roku podobne doświadczenia miało aż 39 proc. respondentów, co może świadczyć o zmieniającej się percepcji wojska w społeczeństwie.

Chęć udziału w szkoleniach

Respondenci zostali również zapytani o chęć udziału w przeszkoleniu wojskowym. Zainteresowanie tym wyraziło 26 proc. badanych, jednak tylko 5 proc. z nich jest zdecydowanych na wzięcie udziału w takich szkoleniach. Większość, bo aż 71 proc. ankietowanych, nie wyraża chęci udziału w szkoleniach, z czego 45 proc. stanowczo odrzuca tę możliwość. Takie wyniki mogą sugerować, że Polacy nie czują potrzeby angażowania się w kwestie obronności, co może być wynikiem braku doświadczenia lub negatywnego postrzegania wojska.

Wiek a zainteresowanie szkoleniami

CBOS zwraca uwagę, że na zainteresowanie udziałem w przeszkoleniu wojskowym znacząco wpływa wiek badanych. Najwięcej chętnych do udziału w szkoleniach znajduje się w grupach wiekowych 35-44 lata (40 proc.) oraz 45-54 lata (34 proc.). Z kolei wśród najstarszych respondentów, powyżej 65. roku życia, aż 87 proc. stanowczo odrzuca możliwość uczestnictwa w takich szkoleniach. Młodsze pokolenia, w wieku 18-34 lata, również wykazują umiarkowane zainteresowanie, z deklaracjami na poziomie 30 proc.

Doświadczenie w szkoleniach wojskowych

Badanie ujawnia, że 85 proc. Polaków nigdy nie brało udziału w szkoleniach przygotowujących do powszechnej samoobrony. Tylko 14 proc. badanych miało takie doświadczenie. Z drugiej strony, 34 proc. Polaków zadeklarowało chęć odbycia takiego szkolenia, co stanowi wzrost o 5 pkt proc. w porównaniu do dwóch lat temu. Mimo to, 62 proc. badanych nie jest zainteresowanych takimi szkoleniami, co może wskazywać na potrzebę lepszego informowania społeczeństwa o korzyściach płynących z przeszkolenia wojskowego.

Opinie na temat struktury sił zbrojnych

Respondenci zostali również zapytani o preferencje dotyczące struktury polskich sił zbrojnych. 45 proc. badanych opowiada się za armią zawodową, ale z zachowaniem powszechnego obowiązkowego poboru. Z kolei 42 proc. uważa, że siły zbrojne powinny składać się wyłącznie z armii zawodowej. W kontekście powszechnego poboru, 40 proc. zwolenników tego rozwiązania jest za objęciem nim również kobiet, co może świadczyć o zmieniających się normach społecznych i rosnącej akceptacji dla równości płci w służbie wojskowej.

Badanie przeprowadzono w dniach od 3 do 13 kwietnia 2025 roku na próbie liczącej 1030 osób, co daje solidną podstawę do analizy postaw Polaków wobec powszechnych szkoleń wojskowych i struktury sił zbrojnych. Wyniki te mogą stanowić ważny punkt odniesienia dla przyszłych decyzji dotyczących polityki obronnej w Polsce.

Źródło: forsal

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments