Poseł pyta o refundację antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna, mimo że jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, w Polsce ma ograniczoną refundację. Poseł Norbert Pietrykowski z Polski 2050 zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem o możliwość rozszerzenia listy refundowanych środków antykoncepcyjnych dla kobiet w wieku 18-65 lat. W odpowiedzi wiceminister Marek Kos wyjaśnił zasady refundacji i aktualny stan rzeczy.

Ograniczenia refundacji

W Polsce tylko niewielka część środków antykoncepcyjnych jest objęta refundacją, co budzi kontrowersje. Poseł Pietrykowski dopytywał o plany Ministerstwa Zdrowia w zakresie wprowadzenia nowych metod antykoncepcji hormonalnej na listę refundacyjną oraz o różne poziomy refundacji w zależności od wskazań klinicznych, takich jak zespół napięcia przedmiesiączkowego czy endometrioza.

Procedura refundacyjna

Wiceminister Kos przypomniał, że refundację reguluje ustawa o refundacji leków. Decyzje o objęciu refundacją nowych produktów podejmowane są na wniosek producentów lub ich przedstawicieli. Wnioski są poddawane ocenie formalno-prawnej, a następnie przekazywane do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), gdzie podejmowane są dalsze kroki.

Proces oceny i negocjacji

W procesie refundacyjnym kluczowe jest wydanie rekomendacji przez prezesa AOTMiT, który bierze pod uwagę jakość dowodów naukowych oraz stanowisko Rady Przejrzystości. Po uzyskaniu rekomendacji prowadzone są negocjacje z Komisją Ekonomiczną w celu ustalenia ceny zbytu oraz wskazań refundacyjnych.

Obecny stan refundacji

Na obowiązującej od kwietnia liście refundacyjnej znajdują się trzy leki antykoncepcyjne stosowane doustnie, za które pacjenci płacą 30% ceny. Wiceminister Kos zaznaczył, że obecnie nie ma nowych wniosków o objęcie refundacją antykoncepcji doustnej, ponieważ podmioty odpowiedzialne nie wykazują zainteresowania składaniem takich wniosków.

Możliwości na przyszłość

Wiceminister podkreślił, że poszerzenie wykazu leków refundowanych w zakresie antykoncepcji będzie możliwe wyłącznie po złożeniu odpowiedniego wniosku. Zwrócił także uwagę na skomplikowane oszacowanie populacji pacjentów, co wpływa na budżet płatnika publicznego. Zakończenie procesu refundacyjnego może prowadzić do finansowania nowych wskazań, o ile Minister Zdrowia wyda pozytywną decyzję.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!