Wstrząsająca sytuacja w Ekwadorze: żona i pięcioletnie dziecko piłkarza Jacksona Rodrígueza zostały porwane w ich własnym domu, podczas gdy on sam ukrywał się pod łóżkiem, obawiając się o swoje życie.
Porwanie w Guayaquil
Wczesnym rankiem w środę, około godziny 3:00, w Guayaquil doszło do dramatycznego incydentu. Policja poinformowała, że mężczyźni wtargnęli do domu piłkarza klubu Emelec, Jacksona Rodrígueza, poszukując jego samego. W obliczu zagrożenia, 26-letni obrońca schował się pod łóżkiem, gdy usłyszał łamanie drzwi. W tym czasie sprawcy porwali jego żonę oraz pięcioletnie dziecko, pytając kobietę, czy Rodríguez jest w domu.
Stan wyjątkowy i wzrost przestępczości
Incydent miał miejsce w kontekście stanu wyjątkowego, ogłoszonego przez rząd zaledwie dziesięć dni wcześniej w dziewięciu regionach kraju, w tym w prowincji Guayas, do której należy Guayaquil. Władze podjęły te kroki, aby zmobilizować siły bezpieczeństwa w walce z rosnącą przemocą ze strony zorganizowanych grup przestępczych. Ekwador boryka się z problemem około 20 gangów przestępczych, które zajmują się handlem narkotykami, porwaniami i wymuszeniami.
Fala przemocy w Ekwadorze
Przemoc i przestępczość w Ekwadorze narastały przez ostatnie cztery lata, a w pierwszych miesiącach tego roku zaobserwowano ich wzrost. W okresie od stycznia do marca odnotowano 2345 brutalnych zgonów, z czego 742 miały miejsce w Guayaquil, który jest uważany za jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w kraju. Z portów tego miasta nielegalnie wysyłane są transporty narkotyków do Europy, Ameryki Środkowej i Stanów Zjednoczonych.
Inne przypadki porwań wśród sportowców
W przeszłości inni sportowcy również stawali się ofiarami porwań. W grudniu ubiegłego roku piłkarz Pedro Perlaza, grający dla Ligi de Quito, został porwany w Esmeraldas, a po kilku dniach został uratowany. Obecny prezydent Ekwadoru, Daniel Noboa, zasugerował, że siły specjalne USA powinny zostać wysłane do Ekwadoru, aby stawić czoła przemocy związanej z narkotykami, oraz rozważył reformy prawne umożliwiające działanie amerykańskich baz w kraju.
Walka z przestępczością zorganizowaną
W tym roku na czołówki gazet trafiły przynajmniej dwa znane liderzy gangów przestępczych, którzy byli celem USA. Na początku miesiąca, zbiegły lider „Los Cheronos”, który korzystał z usług płatnych zabójców, został oskarżony w Nowym Jorku o import tysięcy funtów kokainy do Stanów Zjednoczonych. José Adolfo Macías Villamar, znany jako „Fito”, uciekł z więzienia w Ekwadorze w ubiegłym roku i nie jest w amerykańskiej niewoli.
W 2024 roku amerykański Departament Skarbu nałożył sankcje na „Los Choneros”. Wcześniej w tym roku, lider jednego z największych syndykatów przestępczych w Ekwadorze, Los Lobos, został aresztowany w swoim domu w Portoviejo. Carlos D, znany jako El Chino, był drugim w dowództwie Los Lobos i uważany był za cel wysokiej wartości przez siły zbrojne.
W ubiegłym roku USA uznały Los Lobos za największą organizację zajmującą się handlem narkotykami w Ekwadorze. Sytuacja w tym kraju wymaga pilnych działań, aby przywrócić bezpieczeństwo obywatelom i zminimalizować wpływ przestępczości zorganizowanej.