Poranek Zmartwychwstania w Mielcu: tłumy wiernych i uroczysta rezurekcja [ZDJĘCIA]

Poranek Zmartwychwstania w Mielcu

W Niedzielę Wielkanocną mieleckie parafie wypełniły się radosnym dźwiękiem dzwonów, które ogłaszały zmartwychwstanie Chrystusa. Msze rezurekcyjne zgromadziły tłumy wiernych, którzy z entuzjazmem uczestniczyli w uroczystych procesjach, odbywających się w wielu kościołach w regionie.

Uroczyste procesje rezurekcyjne

Procesje rozpoczęły się wczesnym rankiem. W ich trakcie, przy dźwiękach pieśni „Wesoły nam dzień dziś nastał”, kapłani, ministranci oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych przeszli wokół kościołów, niosąc feretrony, chorągwie i figurę Zmartwychwstałego Chrystusa. Wśród uczestników nie zabrakło:

  • dzieci w strojach komunijnych
  • przedstawicieli wspólnot parafialnych
  • sztandarów i pocztów sztandarowych

Strażacy, w galowych mundurach, nadali procesjom wyjątkowy charakter, niosąc figury i pełniąc wartę przy Grobie Pańskim.

Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

Wielka Sobota była czasem modlitwy oraz adoracji przy Grobie Pańskim. Tysiące mieszkańców Mielca przybyło do świątyń z koszyczkami, w których znajdowały się tradycyjne pokarmy, takie jak jajka, kiełbasa, chleb i baranki z cukru.

Wieczorem, po zapadnięciu zmroku, miała miejsce uroczysta Wigilia Paschalna, najważniejsza liturgia w roku. Rozpoczęła się poświęceniem ognia i zapaleniem paschału, symbolizującego Zmartwychwstanie. W wielu parafiach ogień rozpalano na placach przy świątyniach, a jego światło wnoszono do ciemnych wnętrz.

Liturgia i radosna Eucharystia

W trakcie liturgii odczytano dziewięć czytań ukazujących historię zbawienia, począwszy od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z Egiptu, aż po Zmartwychwstanie Jezusa. W wielu miejscach śpiewano uroczyste „Exsultet” – orędzie paschalne. Po nim odbyła się liturgia chrzcielna, a następnie radosna Eucharystia.

Poranek Zmartwychwstania w Mielcu był pełen radości i duchowego przeżycia, gromadząc lokalną społeczność w świętowaniu najważniejszego wydarzenia w chrześcijańskim kalendarzu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments