Pomoc dla Gazy bez udziału Izraela

Ambasador USA w Izraelu, Mike Huckabee, ogłosił, że operacja pomocy żywnościowej dla Strefy Gazy ma rozpocząć się wkrótce i będzie prowadzona bez udziału Tel Awiwu. Informację tę przekazał dziennikarzom przed ambasadą USA w Jerozolimie, podkreślając, że dostawy pomocy będą realizowane poprzez mechanizm uzgodniony przez wielu partnerów.

  • Ambasador USA w Izraelu, Mike Huckabee, ogłosił rozpoczęcie operacji pomocy żywnościowej dla Strefy Gazy bez udziału Tel Awiwu.
  • Dostawy pomocy będą realizowane poprzez mechanizm uzgodniony przez wielu partnerów, bez bezpośredniej koordynacji wojskowej z Izraelem.
  • Prezydent Trump chce, aby żywność była dystrybuowana w Gazie w sposób bezpieczny i efektywny.
  • Nie ujawniono tożsamości partnerów, którzy zgodzili się na mechanizm dystrybucji pomocy do Gazy.
  • Izrael zamknął przejścia do Gazy dla żywności i pomocy humanitarnej, co pogłębiło kryzys humanitarny w regionie.

Bez izraelskiej koordynacji

Huckabee zaznaczył, że planowana dostawa pomocy będzie realizowana bez bezpośredniej koordynacji wojskowej. „Prezydent Trump chce, aby żywność była dystrybuowana w Gazie w sposób bezpieczny i efektywny” – powiedział ambasador. To ogłoszenie pojawia się w kontekście doniesień w izraelskich i amerykańskich mediach, które wskazują, że Waszyngton dąży do nowej inicjatywy wspieranej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, mającej na celu dostarczenie pomocy humanitarnej do Gazy bez bezpośredniego zaangażowania izraelskiego wojska.

Niezidentyfikowani partnerzy

Huckabee dodał, że „kilku partnerów zgodziło się na mechanizm dystrybucji pomocy do Gazy”, jednak nie ujawniono ich tożsamości. Podkreślił również, że partnerzy „zobowiązali się do finansowania, ale nie chcą być jeszcze zidentyfikowani”. Ambasador podkreślił, że Izrael nie weźmie udziału w nadchodzącej operacji.

Kryzys humanitarny w Gazie

Dokładny harmonogram i logistyka dostaw pomocy nie zostały jeszcze publicznie ujawnione. Od 2 marca Izrael zamknął przejścia do Gazy dla żywności, pomocy medycznej i humanitarnej, co pogłębiło już istniejący kryzys humanitarny w tym regionie. Z danych rządowych, organizacji praw człowieka i raportów międzynarodowych wynika, że od października 2023 roku w wyniku brutalnych działań Izraela zginęło niemal 52,800 Palestyńczyków, w większości kobiet i dzieci.

Międzynarodowe śledztwa

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w listopadzie zeszłego roku nakazy aresztowania dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu oraz byłego ministra obrony Yoava Gallanta za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Gazie. Izrael stoi również w obliczu sprawy o ludobójstwo przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości za swoje działania w tym regionie.

Źródło: ifpnews.com

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments