Południowa Korea i USA negocjują umowę handlową przed lipcem

Południowa Korea wzywa do „spokojnych” i „uporządkowanych” rozmów z USA w sprawie kwestii handlowych, starając się wypracować porozumienie do lipca, aby uniknąć taryf.

Rozmowy handlowe w Waszyngtonie

W czwartek w Waszyngtonie odbyły się tzw. rozmowy „2+2”, w których uczestniczyli minister finansów Korei Południowej Choi Sang-mok oraz minister handlu, przemysłu i energii Ahn Dukgeun. Spotkali się oni z sekretarzem skarbu USA Scottem Bessentem oraz przedstawicielem handlowym USA Jamiesonem Greerem.

Kategorie rozmów

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez południowokoreańskie media, minister Choi oznajmił, że dalsze rozmowy skoncentrują się na czterech kluczowych obszarach:

  • środki taryfowe i nietaryfowe;
  • bezpieczeństwo ekonomiczne;
  • współpraca inwestycyjna;
  • polityki monetarne.

Propozycje i obawy

Według komunikatu Ministerstwa Finansów Korei Południowej, minister Choi zaproponował dążenie do wzajemnie korzystnych rozwiązań dla obu krajów oraz przedstawił obawy Korei Południowej dotyczące taryf. Porozumienie ma być realizowane do 8 lipca, czyli do dnia, w którym wygasa 90-dniowe zawieszenie taryf ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wizja współpracy

Minister Ahn zasugerował, by obie strony wspólnie przyczyniły się do odbudowy amerykańskiego przemysłu stoczniowego oraz dążyły do zrównoważonego handlu między Koreą Południową a USA, a także do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Korei Południowej. Wspomniał o potrzebie wzajemnych oraz szczegółowych zwolnień taryfowych dla Korei Południowej.

Obecna sytuacja handlowa

Chociaż Korea Południowa, podobnie jak większość innych krajów, jest tymczasowo zwolniona z „wzajemnych” taryf, to jednak wciąż boryka się z 25% opłatą na import stali i aluminium do Stanów Zjednoczonych oraz kolejną 25% na import samochodów, które są jednymi z największych eksportów kraju do USA. W 2024 roku Korea Południowa zajmie czwarte miejsce pod względem eksportu stali do USA, według danych amerykańskiego Departamentu Handlu.

Wyzwania polityczne

W czwartek analitycy ANZ zauważyli, że „chociaż Korea Południowa ma dobre szanse na wynegocjowanie umowy handlowej z USA, harmonogram wyborczy może wydłużyć czas na osiągnięcie kompleksowego porozumienia.” Nowy rząd ma zostać powołany po wyborach prezydenckich, które odbędą się 3 czerwca. Sąd Konstytucyjny Korei Południowej usunął dotychczasowego prezydenta Yoon Suk Yeola z urzędu 4 kwietnia z powodu jego krótkotrwałego ogłoszenia stanu wojennego.

Źródło: cnbc.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!