Polskie rezerwy złota przekroczyły 509 ton, więcej niż EBC

  • Polska posiada ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny.
  • 20% rezerw złota znajduje się w Polsce, reszta w Nowym Jorku i Londynie.
  • NBP planuje zwiększyć złoto w kraju do jednej trzeciej całkowitych rezerw.
  • Wzrost popytu na złoto napędzają chińscy inwestorzy i banki centralne.
  • Złoto zachowuje wartość, mimo obaw o spekulacyjne bańki na rynku.

Polska, z rezerwami złota przekraczającymi 509 ton, stała się jednym z kluczowych graczy na rynku złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny (EBC). Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) podkreślił, że obecnie około 20 proc. zasobów złota znajduje się w kraju, a reszta jest przechowywana w Nowym Jorku i Londynie. W planach NBP jest zwiększenie udziału złota w Polsce do jednej trzeciej całkowitych rezerw, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego kraju.

Strategia NBP dotycząca rezerw złota

W kontekście rosnących rezerw złota, prezes NBP zaznaczył, że celem banku centralnego jest osiągnięcie równowagi w przechowywaniu złota. „Docelowo zamierzamy, żeby 1/3 była w Polsce, po 1/3 w tamtych lokalizacjach ze względu na bezpieczeństwo” – powiedział. Taka strategia ma na celu nie tylko zabezpieczenie aktywów, ale także wzmocnienie pozycji Polski na międzynarodowej arenie finansowej.

Wzrost popytu na złoto

Rynki złota doświadczają obecnie hossy, co jest w dużej mierze wynikiem rosnącego popytu ze strony chińskich inwestorów oraz banków centralnych. Ole Hansen, dyrektor ds. strategii surowców w Saxo, zauważa, że „popyt ze strony chińskich inwestorów oraz banku centralnego pozostają dwoma kluczowymi czynnikami, które napędzają trwającą od roku hossę na rynku złota”. Wzrost ceny złota o blisko 28 proc. w 2025 roku jest dowodem na to, że rynek reaguje na zmieniające się warunki gospodarcze oraz niepewność w relacjach międzynarodowych.

Obawy o spekulacyjną bańkę

Wzrost cen złota budzi również obawy o możliwość powstania spekulacyjnej bańki. Ekspert rynku złota Michał Tekliński z Goldsaver.pl podkreśla, że „porównanie do bańki – nie ma uzasadnienia”. Złoto, jako aktywo, ma realną wartość wewnętrzną i pełni rolę bezpiecznej przystani w czasach niepewności. Tekliński zwraca uwagę, że historyczne dane pokazują, iż złoto utrzymuje swoją wartość na przestrzeni lat, co odróżnia je od innych spekulacyjnych aktywów.

Fundamenty rynku złota

Jak zauważa Tekliński, „nawet jeśli obecne wzrosty zakończą się głębszą korektą, złoto prawdopodobnie do nich powróci”. Jego długoterminowe zachowanie cenowe opiera się na solidnych fundamentach, które nie przewidują spadku wartości kruszcu. Przykład historyczny, w którym cena Forda T w początkach XX wieku wynosiła równowartość około 13 uncji złota, pokazuje, że złoto zachowuje swoją wartość w dłuższej perspektywie czasowej.

Podsumowanie

Polska, z rosnącymi rezerwami złota, staje się coraz bardziej znaczącym graczem na międzynarodowym rynku. Strategia NBP dotycząca przechowywania złota oraz rosnący popyt ze strony inwestorów, zwłaszcza w Chinach, wskazują na stabilność i potencjał tego rynku. Mimo obaw o spekulacyjne bańki, eksperci podkreślają, że złoto pozostaje wartościowym aktywem, które może przetrwać zmiany rynkowe i utrzymać swoją wartość w długim okresie.

Źródło: parkiet

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments