Koalicja Polski Alarm Hałasowy, z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem, skierowała do premiera Donalda Tuska list dotyczący smogu akustycznego. Problem hałasu w polskich miastach jest poważny, a organizacje społeczne apelują o działania na rzecz stworzenia cichszego środowiska.
- Koalicja Polski Alarm Hałasowy apeluje do premiera o działania w sprawie smogu akustycznego w miastach.
- Głównym źródłem hałasu w polskich miastach są samochody, a komunikacja miejska może pomóc w jego redukcji.
- Propozycja wprowadzenia stref ciszy w miastach ma na celu pogodzenie potrzeb osób wrażliwych na hałas z innymi mieszkańcami.
- Strefy ciszy powinny powstać w zamkniętych przestrzeniach, takich jak pensjonaty i restauracje, oraz w parkach i na plażach.
- Realizacja stref ciszy może być trudna z powodu różnorodnych źródeł hałasu, co utrudnia ich kontrolowanie.
Hałas w miastach
Źródłem hałasów w polskich miastach są przede wszystkim samochody. Koalicja Polski Alarm Hałasowy podkreśla znaczenie komunikacji miejskiej, która może przyczynić się do zmniejszenia liczby pojazdów na ulicach. W idealnym scenariuszu, przesiadka kierowców do autobusów i tramwajów sprawiłaby, że w miastach byłoby ciszej.
Propozycja stref ciszy
Piotr Podemski ze stowarzyszenia Wybieram Cisze proponuje wprowadzenie stref ciszy w miastach. Tego rodzaju przestrzenie mogłyby pomóc w pogodzeniu potrzeb osób wrażliwych na hałas z tymi, którym głośne dźwięki nie przeszkadzają. W takich strefach obowiązywałyby zasady ograniczające hałas, takie jak zakaz głośnych rozmów czy puszczania muzyki.
Gdzie strefy ciszy?
Podemski sugeruje, że strefy ciszy powinny powstać przede wszystkim w przestrzeniach zamkniętych, takich jak pensjonaty, restauracje czy ośrodki zdrowia. Warto również rozważyć ich wydzielenie w parkach czy na plażach, co mogłoby przyczynić się do poprawy komfortu mieszkańców.
Wyzwania w realizacji
Realizacja stref ciszy może być trudna. Hałas często pochodzi z różnych źródeł, co utrudnia jego kontrolowanie. Małgorzata Halber w swojej książce opisuje, jak wiele czynników wpływa na postrzeganie hałasu. W miastach, na przedmieściach i na wsi hałas jest odczuwany inaczej, co stawia dodatkowe wyzwania przed inicjatywami mającymi na celu jego redukcję.
Inicjatywy zmniejszające hałas
Coraz więcej uwagi poświęca się problemowi hałasu. PKP PLK ogłosiło, że maszyniści nie będą musieli już obowiązkowo podawać sygnału dźwiękowego przed przejazdami kolejowo-drogowymi zabezpieczonymi rogatkami lub sygnalizacją. Zmiana ta ma na celu odpowiedź na skargi mieszkańców, którzy skarżyli się na uciążliwości związane z hałasem.