Polska zapowiada odpowiedź na rosyjskie ćwiczenia w Białorusi

Ministerstwo obrony Polski ogłosiło, że kraj oraz jego sojusznicy odpowiedzą w „odpowiedni sposób” na nadchodzące wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Białorusi, które odbędą się we wrześniu 2025 roku. W odpowiedzi planowane są „duże ćwiczenia polskie i NATO w Polsce”.

  • Polska i sojusznicy odpowiedzą na ćwiczenia "Zapad 2025" Rosji i Białorusi dużymi manewrami w Polsce.
  • Ćwiczenia "Zapad 2025" odbędą się w Białorusi i weźmie w nich udział około 200 000 żołnierzy.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że manewry mogą być przygotowaniem do nowych ataków ze strony Rosji.
  • Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Cezary Tomczyk podkreślił, że NATO jest silniejsze od Rosji.
  • W ubiegłym roku odbyły się największe ćwiczenia NATO w historii z udziałem około 100 000 żołnierzy.

Zapad 2025 w Białorusi

W 2025 roku odbędą się ćwiczenia „Zapad” (z rosyjskiego „Zachód”) w Białorusi, które graniczy z Polską. W manewrach weźmie udział około 200 000 żołnierzy. Ćwiczenia te będą obejmować szkolenie sił szybkiego reagowania oraz służb wywiadowczych i logistycznych.

Ostrzeżenie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że tegoroczne manewry „Zapad” mogą być wykorzystane jako przygotowanie do „nowych ataków” ze strony Rosji. „Gdzie tym razem? Nie wiem. Ukraina? Litwa? Polska? Broń Boże! Ale wszyscy musimy być przygotowani” – powiedział Zełenski.

Reakcja Polski

Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Cezary Tomczyk poinformował, że Polska odpowie na ćwiczenia „Zapad 2025” w odpowiedni sposób. „Będą duże ćwiczenia polskie i NATO w Polsce, duże manewry” – dodał Tomczyk. Podkreślił, że NATO jest silniejsze od Rosji.

Historia ćwiczeń NATO

Tomczyk przypomniał, że w ubiegłym roku odbyły się największe ćwiczenia NATO w historii, w których uczestniczyło około 100 000 żołnierzy. Część tych manewrów miała miejsce w północnej Polsce w ramach ćwiczeń „Dragon 24”, które testowały zdolności odstraszające i obronne Sojuszu.

Wydatki na obronność

Od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku, Polska zwiększyła wydatki na obronność do najwyższego poziomu w NATO, osiągając w 2025 roku budżet obronny na poziomie 4,7% PKB.

Źródło: notesfrompoland.com
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments