Polska pozwana do TSUE przez Komisję Europejską. Oto powód

  • Pięć krajów UE, w tym Polska, pozwanych za brak koordynatorów ds. usług cyfrowych.
  • Terminy wyznaczenia koordynatorów upływają 17 lutego 2024 roku.
  • Koordynatorzy mają kluczowe znaczenie dla nadzorowania przepisów DSA.
  • DSA reguluje zasady moderowania treści i oznaczania materiałów politycznych.

W związku z wprowadzeniem Aktu o usługach cyfrowych (DSA), pięć krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, zostało pozwanych za brak wyznaczenia koordynatorów ds. usług cyfrowych oraz nadania im odpowiednich uprawnień.

Pozwy przeciwko krajom UE

Poza Polską, pozwane zostały Czechy, Cypr, Hiszpania i Portugalia. W przeciwieństwie do Polski, te cztery kraje wyznaczyły koordynatorów ds. usług cyfrowych, jednak nie przyznały im uprawnień niezbędnych do wykonywania zadań wynikających z DSA.

Terminy wyznaczenia koordynatorów

Zgodnie z przepisami DSA, państwa członkowskie miały do 17 lutego 2024 roku wyznaczyć koordynatorów oraz nadać im odpowiednie uprawnienia, aby zapewnić skuteczny nadzór i egzekwowanie przepisów.

Rola koordynatorów ds. usług cyfrowych

Komisja Europejska podkreśliła, że „koordynatorzy ds. usług cyfrowych, współpracujący z Komisją, mają zasadnicze znaczenie dla nadzorowania i egzekwowania przepisów Aktu o usługach cyfrowych oraz dla zapewnienia jednolitego stosowania tego rozporządzenia w całej Unii”.

Zakres DSA

DSA określa zasady moderowania treści, w tym oznaczania materiałów politycznych oraz wzmacniania „określonych narracji”.

Źródło: businessinsider
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments