Polska firma Creotech Instruments podpisuje rekordowy kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną na budowę konstelacji satelitów obserwacyjnych Ziemi

Polska w kosmosie: Creotech Instruments i nowa era satelitów!

Wielki krok w stronę kosmicznej niezależności

Polska wkracza na orbitę! Creotech Instruments, największa polska firma zajmująca się technologiami kosmicznymi, podpisała umowę o wartości 52 milionów euro (około 223 milionów złotych) z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). To nie tylko ogromny zastrzyk gotówki, ale także największy kontrakt w historii pomiędzy ESA a polskim podmiotem. To wydarzenie miało miejsce podczas ceremonii podpisania, która odbyła się w Warszawie, w trakcie ESA Security Conference.

Czym jest CAMILA?

Przedmiotem umowy jest projekt o nazwie Country Awareness Mission in Land Analysis (CAMILA), który zakłada stworzenie i uruchomienie konstelacji satelitów do obserwacji Ziemi. W skład tego projektu wejdą co najmniej trzy satelity:

  • jeden radarowy,
  • jeden optyczny o wysokiej rozdzielczości,
  • jeden optyczny o niższej rozdzielczości.

Wszystko to będzie wspierane przez infrastrukturę naziemną, odpowiedzialną za kontrolę i przetwarzanie danych. Jak podkreślają przedstawiciele ministerstwa rozwoju i technologii, projekt ma na celu wsparcie w zarządzaniu kryzysowym, zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców oraz ochronie środowiska naturalnego.

Współpraca z polskimi firmami

Nie tylko Creotech zyska na tym projekcie. Z 52 milionów euro przeznaczonych na CAMILA, aż 25,6 miliona euro trafi do Creotech, a reszta zostanie wydana na prace realizowane przez podwykonawców, w tym inne polskie firmy, takie jak:

  • CloudFerro,
  • Eycore,
  • GMV Innovating Solutions,
  • KP Labs,
  • Scanway.

Oczekuje się, że w projekt zaangażuje się kilkaset osób z całej Polski. To doskonała okazja do zdobycia wiedzy i doświadczenia, które wzmocnią konkurencyjność polskiego sektora kosmicznego na rynku europejskim.

Bezpieczeństwo i niezależność

Jak zaznacza wicepremier Michał Baranowski, projekt CAMILA to strategiczny krok w kierunku zwiększenia autonomii Polski oraz wzmocnienia naszych zdolności w zaawansowanej obserwacji Ziemi, zarówno dla potrzeb cywilnych, jak i bezpieczeństwa narodowego.

Co dalej?

To jednak nie koniec polskich ambicji kosmicznych! Już wkrótce, wiosną 2025 roku, Polska wyśle swoją pierwszą misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski stanie się drugim Polakiem w historii, który poleci w kosmos, a także pierwszym, który spędzi czas na ISS. Czas na prawdziwą kosmiczną rewolucję!

Podsumowanie

Creotech Instruments oraz projekt CAMILA to nie tylko krok w stronę kosmicznej niezależności, ale także szansa dla polskich firm na zaistnienie na międzynarodowej arenie. Polska zyskuje nie tylko nową technologię, ale także szansę na silniejszą pozycję w europejskim sektorze kosmicznym. Czas pokazać światu, co mamy do zaoferowania!


Embedded Media

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments