- Polska uczestniczy w budowie europejskiej sieci Fabryk AI, z pierwszą fabryką w Poznaniu.
- Cyfronet AGH planuje ubiegać się o dofinansowanie na budowę kolejnej fabryki AI.
- Przedsiębiorcy mogą korzystać z mocy obliczeniowej poprzez Narodowe Centrum Kompetencji Obliczeniowych.
- Budowa polskich superkomputerów wiąże się z ryzykiem bezpieczeństwa danych.
- Rozwój suwerennych technologii obliczeniowych wymaga natychmiastowych działań.
Polska uczestniczy w budowie europejskiej sieci Fabryk AI, co ma na celu rozwój lokalnych zasobów obliczeniowych oraz wsparcie dla startupów, a pierwsza fabryka powstanie w Poznaniu.
Budowa Fabryk AI w Polsce
Polska bierze udział w programie budowy europejskiej sieci Fabryk AI, czyli komputerów dużej mocy zoptymalizowanych pod zastosowania związane ze sztuczną inteligencją. Pierwsza fabryka ma powstać w Poznaniu, a Polska posiada również udziały w fińskiej fabryce, która będzie zbudowana na bazie komputera LUMI. Cyfronet AGH z Krakowa planuje ubiegać się o dofinansowanie na budowę kolejnej fabryki.
Wsparcie dla przedsiębiorstw
Marek Magryś, dyrektor Cyfronetu, podkreśla, że budowa fabryk sztucznej inteligencji jest kluczowa dla rozwoju lokalnych zasobów GPU oraz dużej mocy obliczeniowej. „Potrzebujemy też rozwijać kompetencje i usługi dla startupów” – dodaje. Magryś zaznacza, że inwestycje w superkomputery przyniosą korzyści także przedsiębiorcom, którzy będą mieli dostęp do mocy obliczeniowej na potrzeby realizacji projektów.
Jak aplikować o wsparcie?
Przedsiębiorcy zainteresowani korzystaniem z mocy obliczeniowej mogą zgłaszać się do Narodowego Centrum Kompetencji Obliczeniowych, które skieruje ich do odpowiednich centrów superkomputerowych w Polsce. Magryś wskazuje, że centra te oferują wsparcie domenowe, co pozwala na lepsze dopasowanie usług do potrzeb firm.
Globalna konkurencja i ryzyka
Dyrektor Cyfronetu zauważa, że budowa polskich superkomputerów nie wykluczy globalnych graczy technologicznych, którzy będą dostarczać różnorodne rozwiązania. „Pamiętajmy jednak, że nasze zasoby znajdują się w Polsce, należą do organizacji, które są polskie” – podkreśla Magryś, wskazując na ryzyko związane z bezpieczeństwem danych.
Wyzwania związane z półprzewodnikami
Jak informuje Magryś, przeszkodą w budowie Fabryk AI mogą być ograniczenia nałożone przez amerykańską administrację dotyczące importu półprzewodników. „Mamy ambitny cel być współwłaścicielem najszybszego superkomputera na świecie za dwa lata” – dodaje ekspert, podkreślając potrzebę rozwoju suwerennych technologii obliczeniowych i czipów.
Potrzeba szybkich działań
Magryś zwraca uwagę, że rozwój suwerennych technologii to proces długoterminowy, który wymaga natychmiastowych działań. „Rozwinięcie tego typu produktów to są lata, jeśli nie dekady, więc trzeba zacząć działać jak najszybciej” – podkreśla.