POLSA poszukuje krótkofalowców do łączności z astronautą

  • Start misji Ax-4 z Polakiem zaplanowano na 29 maja 2025 roku.
  • W ramach misji przeprowadzonych zostanie 13 eksperymentów dotyczących medycyny i biotechnologii.
  • Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie mógł nawiązywać łączności z polskimi krótkofalowcami.
  • Krótkofalowcy mogą zgłaszać chęć łączności poprzez formularz na stronie POLSA.
  • Po zakończeniu łączności uczestnicy otrzymają pamiątkowe karty QSL.

Start misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zaplanowano na 29 maja 2025 roku, podczas której astronauci będą prowadzić badania dotyczące wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka oraz obserwację Ziemi.

Eksperymenty w ramach misji

W ramach polskiej misji IGNIS na orbicie zostanie przeprowadzonych 13 eksperymentów, które obejmują dziedziny takie jak medycyna, biologia, biotechnologia oraz nauki inżynierskie. Misja ma na celu zgłębienie wiedzy na temat funkcjonowania organizmu w warunkach mikrograwitacji oraz rozwój technologii przyszłości.

Łączność z krótkofalowcami

Jak poinformowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), w trakcie misji zaplanowano również okresy, w których Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie mógł nawiązywać łączności radiowe z polskimi krótkofalowcami. Astronauta, który dołączył do społeczności krótkofalowców w maju ubiegłego roku, ma uprawnienia do wykonywania łączności radiowych podczas swojego pobytu na ISS.

Zgłoszenia od krótkofalowców

POLSA czeka na zgłoszenia od krótkofalowców oraz członków klubów radioamatorskich, którzy chcą zrealizować łączność z astronautą. Zainteresowani powinni wypełnić formularz dostępny na stronie agencji. „Ze wszystkich zgłoszeń wybierzemy osoby, które trafią na listę radioamatorów, z którymi astronauta będzie mógł odbyć tzw. QSO, a właściwie SKED, czyli łączność umówioną” – podano w komunikacie.

Wybór uczestników i pamiątki

Po zakończeniu łączności, krótkofalowcy otrzymają pamiątkowe karty QSL. W pierwszej kolejności wybrane zostaną zgłoszenia młodzieży oraz młodzieżowych klubów radioamatorskich. „W dalszej kolejności zadecyduje termin wysłania zgłoszenia” – zaznaczono w komunikacie.

Oczekiwania i uwagi

POLSA podkreśliła, że z uwagi na dynamikę oraz specyfikę misji kosmicznych, nie ma pewności, że wszystkie działania dojdą do skutku. „Na taki wypadek, prosimy o wyrozumiałość” – czytamy w komunikacie. O wynikach naboru agencja poinformuje zainteresowanych indywidualnie drogą mailową.

Źródło: scienceinpoland
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments