Połowa Amerykanów żyje w zanieczyszczonym powietrzu

Niemal połowa ludności Stanów Zjednoczonych (46 proc.) mieszka na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń. W porównaniu z ubiegłym rokiem to wzrost o 25 mln osób. Alarmujący raport amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc (ALAS) ujawnia, że jakość powietrza w USA ulega pogorszeniu, a wśród najbardziej zanieczyszczonych miast znajduje się Bakersfield w Kalifornii.

  • 46% ludności USA mieszka w obszarach z niebezpiecznym stężeniem zanieczyszczeń powietrza.
  • Raport ALAS wskazuje na pogorszenie jakości powietrza, z Bakersfield uznawanym za najbardziej zanieczyszczone miasto w USA po raz szósty z rzędu.
  • Zanieczyszczenia powietrza obejmują krótkotrwałe i całoroczne zanieczyszczenie cząstkami stałymi oraz zanieczyszczenie ozonem.
  • Mimo spadku zanieczyszczeń o 78% od 1970 roku, w ostatnich latach nastąpił wzrost poziomu szkodliwych substancji.
  • Zmiany klimatyczne, takie jak pożary lasów, mają negatywny wpływ na jakość powietrza w USA.

Niepokojące dane o zanieczyszczeniu

Raport ALAS uwzględnia trzy kategorie zanieczyszczeń: krótkotrwałe zanieczyszczenie cząstkami stałymi, całoroczne zanieczyszczenie cząstkami stałymi oraz zanieczyszczenie ozonem. Po raz szósty z rzędu za najbardziej zanieczyszczone miasto w USA uznano Bakersfield. W niechlubnym gronie zanieczyszczonych miejsc znalazły się również Los Angeles, San Francisco, Eugene-Springfield w Oregonie, Houston-Pasadena w Teksasie oraz Cleveland-Akron-Canton w Ohio.

Historia i aktualne wyzwania

Mimo że zanieczyszczenie powietrza zmniejszyło się o 78 proc. od uchwalenia ustawy o czystym powietrzu (Clean Air Act) w 1970 roku, w ostatnich latach nastąpił wyraźny wzrost poziomu szkodliwych substancji. Stacja CBS News zwróciła uwagę, że zmiany klimatyczne, takie jak ekstremalne upały, pożary lasów i susze, dodatkowo pogarszają sytuację. Rozległe pożary w Kanadzie w 2023 roku miały znaczący wpływ na jakość powietrza w północno-wschodnich stanach USA.

Deregulacja norm jakości powietrza

Rządowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ogłosiła plan wycofania się z ponad 30 zasad i przepisów dotyczących norm jakości powietrza oraz ograniczeń emisji pojazdów. Szef EPA, Lee Zeldin, mianowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa, twierdzi, że deregulacja przyniesie korzyści amerykańskim rodzinom oraz pozytywnie wpłynie na produkcję energii. Jednak Amerykańskie Stowarzyszenie Pulmonologiczne ostrzegło, że zmiany te mogą zaprzepaścić dziesięciolecia postępów w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Skutki zdrowotne zanieczyszczenia

Zanieczyszczenie powietrza wiąże się z wieloma poważnymi schorzeniami, takimi jak astma, zawały serca, udary, nowotwór płuc oraz upośledzenie funkcji poznawczych. Osoby czarnoskóre cierpią z powodu zanieczyszczonego powietrza w nieproporcjonalnie dużym stopniu, ponieważ obiekty emitujące zanieczyszczenia często lokowane były w obszarach zamieszkanych przez ekonomicznie zmarginalizowane społeczności.

Źródło: bankier.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!