Politechnika Wrocławska ogłosiła wyniki konkursu na projekt nowego budynku – Centrum Technologii Medycznych HealthTech Synergy Hub. Inwestycja, która ma być największa od lat na uczelni, powstanie przy skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego. Zwycięski projekt przygotowała hiszpańska firma Vaillo Irigaray y Asociados we współpracy z warszawskim Interplay Architects.
- Politechnika Wrocławska ogłosiła wyniki konkursu na projekt Centrum Technologii Medycznych HealthTech Synergy Hub.
- Zwycięski projekt przygotowała hiszpańska firma Vaillo Irigaray y Asociados we współpracy z Interplay Architects.
- Nowy budynek będzie miał dziewięć kondygnacji i będzie zawierał Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz aule dydaktyczne.
- W konkursie wzięło udział 28 projektów, a zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 110 tys. zł.
- Rektor uczelni podkreślił znaczenie współpracy medycyny z inżynierią w kontekście nowego wydziału medycznego.
Wyniki konkursu
Konkurs na projekt nowego budynku został przeprowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Do pierwszego etapu zgłoszono 28 projektów, z których pięć zakwalifikowano do finału. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 110 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przyznano również nagrody za drugie i trzecie miejsce (90 i 70 tys. zł) oraz dwa wyróżnienia (po 50 tys. zł).
Charakterystyka budynku
Nowy budynek ma mieć dziewięć kondygnacji. Na parterze znajdą się Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, Laboratorium Diagnostyki Obrazowej oraz Collegium Anatomicum. Na wyższych piętrach zlokalizowane będą aule dydaktyczne, dziekanat oraz specjalistyczne laboratoria Wydziału Medycznego. W budynku będą również pomieszczenia dla dwóch innych wydziałów: mechanicznego i chemicznego.
Znaczenie inwestycji
Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs, zaznaczył, że medycyna na wysokim poziomie łączy się z inżynierią. „Dlatego na Politechnice Wrocławskiej otworzyliśmy Wydział Medyczny, na którym lekarze ściśle współpracują z inżynierami. Medycyna musi mieć dużo przestrzeni, dlatego potrzebowaliśmy budynku, w którym taka kooperacja będzie możliwa. HealthTech Synergy Hub jest też symbolem tego, jak zmienia się nasza uczelnia” – powiedział rektor.
Trudności w projekcie
Michał Goncerzewicz, sędzia referent konkursu, podkreślił, że choć budynek będzie średniej wielkości, to konkurs okazał się szczególnie trudny. „Wyzwanie, z którym zmierzyli się projektanci, można porównać do zaprojektowania Narodowego Forum Muzyki, stadionu na Euro czy terminalu wrocławskiego lotniska” – dodał.