Polacy za zaostrzeniem kar za agresję wobec medyków

Większość Polaków opowiada się za zaostrzeniem kar za agresję wobec personelu medycznego, co potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 dla „Faktów” TVN i TVN24. W obliczu rosnącej liczby incydentów agresji wobec lekarzy i pielęgniarek, 84% ankietowanych opowiada się za surowszymi sankcjami dla sprawców takich przestępstw.

  • 84% Polaków popiera zaostrzenie kar za agresję wobec personelu medycznego.
  • Badanie przeprowadzono na próbie 1012 mieszkańców Polski w maju 2025 roku.
  • 57% ankietowanych zdecydowanie popiera surowsze sankcje dla sprawców.
  • W mediach pojawiają się liczne przypadki agresji wobec pracowników ochrony zdrowia.
  • Niepokojące incydenty wzbudzają obawy wśród pracowników medycznych.

Wyniki badania

Badanie przeprowadzone w dniach 6-7 maja 2025 roku objęło reprezentatywną próbę 1012 mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej. Respondentom zadano pytanie: „Czy Pana(i) zdaniem w Polsce należy zaostrzyć kary za napaść na lekarzy i pracowników medycznych?”. Zdecydowana większość, bo aż 84%, odpowiedziała „tak”. Wśród nich 57% zadeklarowało, że „zdecydowanie tak”, a 27% – „raczej tak”. Przeciwnego zdania było jedynie 10% badanych, z czego 7% wskazało na odpowiedź „raczej nie”, a 3% – „zdecydowanie nie”. 6% respondentów zadeklarowało, że nie ma zdania na ten temat.

Przejawy agresji w ochronie zdrowia

W ostatnich miesiącach media donosiły o wielu przypadkach agresji wobec pracowników ochrony zdrowia. W Gdyni doszło do incydentu, w którym kobieta pobiła dwoje lekarzy oraz ratowniczkę. W innym przypadku, pielęgniarka została zaatakowana przez pacjenta w Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie. Takie sytuacje nie są odosobnione, a ich liczba rośnie, co budzi poważne obawy wśród pracowników medycznych.

Tragiczne incydenty

Niepokojące jest to, że w ostatnim czasie miały miejsce również tragiczne zdarzenia. Niespełna tydzień temu lekarz został śmiertelnie zaatakowany w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W styczniu tego roku w Siedlcach ratownik medyczny został ugodzony nożem, co również zakończyło się tragicznie. Takie przypadki pokazują, że personel medyczny nieustannie staje w obliczu zagrożenia i przemocy.

Potrzeba zmian w prawie

W obliczu rosnącej fali agresji, wielu ekspertów i przedstawicieli środowiska medycznego apeluje o zmiany w prawie, które pozwolą na skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw wobec personelu medycznego. „Kary muszą być adekwatne do popełnionych czynów, aby odstraszyć potencjalnych agresorów” – mówi jeden z lekarzy. Wprowadzenie surowszych sankcji może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w placówkach medycznych.

Podsumowanie

Wyniki badania Opinia24 pokazują, że Polacy są zaniepokojeni rosnącą agresją wobec personelu medycznego i domagają się zaostrzenia kar za takie przestępstwa. W obliczu tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, konieczne jest podjęcie działań mających na celu ochronę pracowników ochrony zdrowia. Wprowadzenie surowszych przepisów prawnych może być kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w placówkach medycznych i ochrony tych, którzy na co dzień ratują życie innych.

Źródło: tvn24.pl

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments