- 73 proc. Polaków oczekuje obowiązkowego feedbacku w rekrutacji.
- Tylko 4 proc. kandydatów zawsze otrzymuje informację zwrotną po rozmowach.
- Petycja o wprowadzenie obowiązku feedbacku została odrzucona przez Ministerstwo Pracy.
- Poparcie dla feedbacku spada wraz z wiekiem kandydatów.
- 42,7 proc. aplikujących na stanowiska juniorskie rzadko otrzymuje informację zwrotną.
Blisko 73 proc. Polaków oczekuje obowiązkowego feedbacku w procesie rekrutacji, co wynika z raportu No Fluff Jobs, mimo że petycja w tej sprawie została odrzucona przez Ministerstwo Pracy.
Oczekiwania Polaków
Badanie przeprowadzone na potrzeby raportu „Sprawiedliwość w pracy” wykazało, że niemal trzy czwarte (73 proc.) aktywnych zawodowo Polaków uważa, iż pracodawcy powinni informować kandydatów o statusie ich aplikacji. Tylko 9 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a 18 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat.
Wiek a oczekiwania
Z raportu wynika, że poparcie dla obowiązkowego feedbacku spada wraz z wiekiem. W grupie wiekowej 18-24 lata aż 75 proc. badanych oczekuje informacji zwrotnej. Podobne oczekiwania mają osoby w grupach wiekowych 25-34 oraz 35-44 lata. W najstarszej grupie (55-64 lata) odsetek ten wynosi 70 proc.
Informacja zwrotna w praktyce
Z raportu No Fluff Jobs „Tak mnie rekrutuj. Candidate experience w IT” wynika, że jedynie 4 proc. respondentów zawsze otrzymuje informację zwrotną po rozmowach rekrutacyjnych. Co piąty badany (19 proc.) dostaje feedback często, a 33,6 proc. – rzadko. Najbardziej poszkodowane są osoby aplikujące na stanowiska juniorskie, z których aż 42,7 proc. rzadko otrzymuje informację zwrotną na temat swojej aplikacji.
Reakcja Ministerstwa
W wrześniu ubiegłego roku do Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej trafiła petycja o wprowadzenie obowiązku udzielania feedbacku kandydatom. Petycja została jednak rozpatrzona negatywnie, a resort zapowiedział, że zwróci uwagę na tę kwestię podczas rozmów z organizacjami pracodawców. Decyzja ta nie jest zgodna z oczekiwaniami polskich pracowników.