W ostatnich dniach, tematem numer jeden w Watykanie i poza nim jest stan zdrowia papieża Franciszka, który od 14 lutego przebywa w klinice Gemelli w Rzymie. Po czternastu dniach hospitalizacji, jego sytuacja zdrowotna przeszła przez różne etapy, od krytycznego do stabilnego, co budzi nadzieję wśród wiernych na całym świecie.
Ostatnie doniesienia wskazują, że papież powoli wraca do formy. W czwartek wieczorem Watykan ogłosił, że Franciszek wyszedł z fazy krytycznej, co oczywiście jest pozytywnym sygnałem. Zastosowana tlenoterapia przynosi efekty, a papież, jak donosi biuletyn, „normalnie się odżywia i kontynuuje fizjoterapię tlenową”. Co więcej, można go spotkać w oknie kliniki, co byłoby miłą niespodzianką dla wiernych, mimo że lekarze stanowczo odradzają takie działania. Z pewnością czułby się dobrze, mogąc pozdrowić tłumy czekające na niego.
W kontekście jego zdrowia, warto również wspomnieć, że we wtorek odbędzie się pierwsza kongregacja kardynałów, która zadecyduje o dacie pogrzebu papieża, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zgodnie z normami z konstytucji apostolskiej, pogrzeb powinien odbyć się między czwartym a szóstym dniem od śmierci. Przypuszczalna data to sobota, 26 kwietnia. Jednak na razie wszyscy trzymają kciuki za powrót do zdrowia Ojca Świętego.
Co mówią lekarze?
Stan zdrowia papieża jest nadal złożony, co podkreślają lekarze. W piątek, po epizodzie skurczu oskrzeli, Franciszek został poddany wentylacji mechanicznej, jednak reagował pozytywnie na leczenie. Z perspektywy medycznej, lekarze są ostrożni w swoich prognozach, stwierdzając, że zagrożenie dla życia papieża nie minęło.
Modlitwy i wsparcie wiernych
W międzyczasie, wierni na całym świecie nieustannie modlą się o zdrowie papieża. Co wieczór na placu Świętego Piotra odbywają się modlitwy w jego intencji, prowadzone przez różnych kardynałów. To piękny gest solidarności, który pokazuje, jak wiele znaczy dla ludzi papież Franciszek.
- Modlitwa o zdrowie papieża w piątek wieczorem prowadził kardynał Víctor Manuel Fernández.
- W niedzielę opublikowane zostaną przygotowane przez niego rozważania na południową modlitwę Anioł Pański.
- W Środę Popielcową liturgię poprowadzi kard. Angelo De Donatis.
Wszystko to sprawia, że mimo trudnej sytuacji, w Watykanie panuje atmosfera nadziei. Papież Franciszek jest człowiekiem, który dla wielu jest symbolem wiary i miłości. Jego powrót do zdrowia byłby nie tylko ulgą dla samego Franciszka, ale także dla milionów ludzi, którzy z niecierpliwością czekają na jego powrót.
W miarę jak sytuacja się rozwija, będziemy na bieżąco informować o wszelkich zmianach. Trzymajmy kciuki za Ojca Świętego!