- Spadki indeksów giełdowych w Warszawie: WIG20 -2,37%, WIG -1,24%.
- Sektor bankowy znacząco wpłynął na wyniki: WIG-Banki -2,42%.
- Spółki surowcowe zyskały na wartości: KGHM +0,49%, Orlen +0,73%.
- Analiza techniczna wskazuje na możliwe dalsze spadki WIG20.
- Zbliżające się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej może wpłynąć na rynek.
Na warszawskiej giełdzie we wtorek, 6 maja 2025 roku, doszło do znaczących spadków najważniejszych indeksów, co było wynikiem słabej postawy sektora bankowego oraz ogólnych nastrojów na rynku.
Spadki indeksów giełdowych
Indeks WIG20 zakończył sesję z wynikiem -2,37 procent przy obrotach przekraczających 1,46 miliarda złotych. Indeks szerokiego rynku WIG stracił 1,24 procent, osiągając obrót na poziomie 1,77 miliarda złotych.
Wpływ sektora bankowego
Relatywna słabość indeksu WIG20 była szczególnie widoczna w sektorze bankowym, gdzie indeks WIG-Banki spadł o 2,42 procent. Na spadki te wpłynęła m.in. przecena akcji wszystkich banków wchodzących w skład WIG20. Bank Pekao odnotował spadek o 2,46 procent, a inne banki, takie jak Alior, mBank, PKO BP i Santander, również zanotowały straty, wynoszące odpowiednio 2,25 procent, 2,74 procent, 2,17 procent oraz 2,58 procent.
Reakcja rynku surowcowego
W przeciwieństwie do sektora bankowego, spółki surowcowe zyskały na wartości. KGHM wzrosła o 0,49 procent, co było efektem wzrostu cen miedzi o 1,7 procent. Również Orlen zyskał 0,73 procent w kontekście wzrostu cen ropy o około 4 procent.
Perspektywy techniczne
Analiza techniczna wskazuje na porażkę byków, a kolejny dzień relatywnej słabości WIG20 wobec otoczenia skutkował poranną luką, która w szczytowym momencie sesji poszerzyła spadek indeksu do około 3 procent. Wykres indeksu WIG20 sugeruje, że układ sił sprzyja realizacji zysków, a pojawiająca się formacja podwójnego szczytu może prowadzić do dalszych spadków, jeśli nie nastąpi test dołka w rejonie 2295 pkt.
Decyzje Rady Polityki Pieniężnej
Ważnym czynnikiem wpływającym na rynek jest zbliżające się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej, które może wpłynąć na postawę giełdy. Rynki bazowe, które szybko odrobiły straty po ogłoszeniu przez prezydenta USA nowego reżimu celnego, będą poszukiwać nowych argumentów do kontynuacji wzrostów.