- RPP obniżyła stopy procentowe NBP o 50 punktów bazowych.
- Prognozy wskazują na dalsze obniżki stóp w 2025 roku.
- Inflacja ma spaść do 3,5 proc. latem 2025 roku.
- Stabilne ceny energii wpłyną na sytuację inflacyjną.
- Niepewność dotyczy rynku pracy i polityki fiskalnej.
Analitycy PKO BP przewidują, że w 2025 roku dojdzie do jeszcze dwóch obniżek stóp procentowych, które mają nastąpić latem oraz jesienią. W wyniku tych zmian stopa referencyjna NBP ma na koniec roku wynieść 4,75 proc. Obniżki mają być związane z przewidywanym spadkiem inflacji do 3,5 proc. oraz stabilizacją taryfowych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.
Obniżki stóp procentowych
Na zakończonym w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowano o obniżeniu stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych, co oznacza spadek stopy referencyjnej z 5,75 proc. do 5,25 proc. To najniższy poziom stóp od maja 2022 roku. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku, a eksperci PKO BP podkreślili, że obniżka o 50 punktów bazowych jest ruchem niestandardowym, który nie miał miejsca od 2010 roku w takiej skali.
Przyczyny obniżek
Eksperci banku wskazali, że decyzja RPP o obniżce stóp była spowodowana zbyt długim zwlekaniem z reakcją na siłę dezinflacji oraz schłodzenie gospodarki. „W naszej ocenie ten niestandardowy ruch odzwierciedla fakt, że Rada zbyt długo zwlekała z obniżkami” – zaznaczyli analitycy PKO BP. Ich zdaniem, dalsze obniżki stóp są nieuniknione, a kolejne zmiany mają być na poziomie 25 punktów bazowych i rozciągnięte w czasie.
Prognozy inflacyjne
Latem 2025 roku analitycy przewidują, że inflacja spadnie do celu Narodowego Banku Polskiego, wynoszącego 3,5 proc. w ujęciu rocznym. Cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o 1 punkt procentowy. Jesienne obniżki stóp mają być wspierane przez stabilne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, co również wpłynie na sytuację inflacyjną w kraju.
Niepewność na rynku
PKO BP w swoim komunikacie po posiedzeniu RPP zwrócił uwagę na dużą niepewność, która dotyczy m.in. presji popytowej, rynku pracy oraz polityki fiskalnej. Rada Polityki Pieniężnej oceniła, że tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale 2025 roku będzie prawdopodobnie nieco niższe niż w czwartym kwartale 2024 roku, co może wpłynąć na dalsze decyzje dotyczące polityki monetarnej.
Podsumowanie prognoz
W ocenie analityków PKO BP, na koniec 2025 roku stopa referencyjna NBP wyniesie 4,75 proc. W przyszłym roku przewidują oni dalsze obniżki o kolejne 100 punktów bazowych, co może doprowadzić do obniżenia stopy do 3,75 proc. W związku z tym, monitorowanie sytuacji gospodarczej oraz inflacyjnej w Polsce będzie kluczowe dla podejmowania decyzji przez RPP w nadchodzących miesiącach.