- Termin rozliczeń PIT za 2024 rok upłynął 30 kwietnia 2025 roku.
- Podatnicy mogą złożyć deklarację online, korzystając z e-pity.pl lub narzędzi księgowych.
- PIT-37 jest automatycznie przygotowywany przez Krajową Administrację Skarbową, ale podatnik odpowiada za jego poprawność.
- Niedopełnienie obowiązku rozliczenia w terminie może skutkować konsekwencjami, ale można uniknąć kary składając czynny żal.
- Osoby, które jeszcze nie złożyły PIT, powinny działać natychmiast, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
Termin rozliczeń podatku dochodowego za 2024 rok upłynął 30 kwietnia, jednak podatnicy, którzy nie zdążyli złożyć deklaracji, mają jeszcze szansę na dopełnienie obowiązku bez poważnych konsekwencji, o ile zrobią to jak najszybciej.
Obowiązek złożenia PIT
Do 30 kwietnia 2025 roku należało złożyć zeznania podatkowe na formularzach. Osoby, które jeszcze nie dopełniły tego obowiązku, powinny jak najszybciej przesłać deklarację, najlepiej online, korzystając z programu e-pity.pl lub komercyjnych narzędzi księgowych.
Automatyczne rozliczenie PIT-37
Zeznania PIT-37 są automatycznie przygotowywane przez Krajową Administrację Skarbową w usłudze Twój e-PIT. Mimo to, podatnik ponosi pełną odpowiedzialność za ich poprawność. Do 30 kwietnia można było samodzielnie edytować zeznanie, wprowadzać ulgi i odliczenia oraz wskazywać organizacje pożytku publicznego (OPP) do przekazania 1,5%. Po tej dacie możliwość ta została zablokowana, a od 1 do 7 maja trwa proces automatycznej akceptacji przez system, co uniemożliwia edycję deklaracji.
Rozliczenie dla przedsiębiorców
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające się na formularzach PIT-28, PIT-36 lub PIT-36L, nie mogą liczyć na automatyczne rozliczenie. Fiskus jedynie wstępnie wypełnia dane, a podatnik musi samodzielnie je uzupełnić i zaakceptować. Wymagane będą dane o dochodach, co pozwoli na przygotowanie pełnego zeznania z uwzględnieniem ulg oraz wskazaniem OPP, jeżeli podatnik chce przekazać 1,5%.
Konsekwencje niedopełnienia obowiązku
Niedopełnienie obowiązku rozliczenia w terminie może skutkować różnymi konsekwencjami. Podatnik, który złoży PIT po terminie, może uniknąć kary, składając tzw. czynny żal. Oznacza to dobrowolne przyznanie się do opóźnienia przed wszczęciem postępowania przez urząd skarbowy. Wraz z deklaracją należy zapłacić zaległy podatek oraz naliczone odsetki.
Wezwanie do działania
Jeśli jeszcze nie złożono swojego PIT za 2024 rok, należy działać natychmiast. Można nie tylko uniknąć kary, ale również uchronić się przed dodatkowymi kosztami i utratą przywilejów.