Piknik Naukowy „To będzie Kosmos!” w Warszawie

Hasło „To będzie Kosmos!” zapowiada tematykę tegorocznej edycji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 10 maja na PGE Narodowym w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział 152 instytucje, które przygotowały kilkaset pokazów popularnonaukowych, w tym możliwość skonstruowania łazików kosmicznych i rakiet.

  • Piknik Naukowy odbędzie się 10 maja na PGE Narodowym w Warszawie.
  • W wydarzeniu weźmie udział 152 instytucje, które przygotowały 690 pokazów popularnonaukowych.
  • Tegorocznymi tematami będą astronautyka i astronomia, związane z misją polskiego astronauty dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
  • Uczestnicy będą mogli skonstruować łaziki kosmiczne i rakiety oraz wziąć udział w interaktywnych atrakcjach, takich jak test psychologiczny astronautów.
  • Na pikniku zaprezentowane zostaną teleskopy, satelity oraz kapsuła, którą podróżował Mirosław Hermaszewski.

Program wydarzenia

W ramach Pikniku Naukowego zaplanowano 690 pokazów, w tym ponad 16 łazików kosmicznych oraz stanowiska do budowy rakiet i robotów. Uczestnicy będą mogli doświadczać nauki wszystkimi zmysłami, rozmawiać z naukowcami oraz samodzielnie wykonywać eksperymenty. Organizatorzy podkreślają, że taki sposób poznawania świata rozwija samodzielność poznawczą oraz krytyczne myślenie.

Bohaterowie pikniku

Tegorocznymi bohaterkami Pikniku Naukowego będą astronautyka oraz astronomia. Wydarzenie zbiega się z nadchodzącą misją polskiego astronauty dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, który 29 maja wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na pikniku zaprezentowane zostaną teleskopy, satelity, rakiety oraz inne osiągnięcia nauki związane z eksploracją kosmosu.

Interaktywne atrakcje

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w teście psychologicznym astronautów, treningu z analogową astronautką oraz doświadczyć stanu nieważkości dzięki goglom VR. Na miejscu będzie również kapsuła, którą podróżował pierwszy Polak w kosmosie – Mirosław Hermaszewski.

Budowa rakiet i łazików

Na pikniku będzie możliwość skonstruowania własnego modelu rakiety oraz zapoznania się z gigantycznym silnikiem odrzutowym. Uczestnicy będą mogli również zobaczyć start rakiety, która wzbije się na 5 metrów i opadnie na spadochronie. Dodatkowo poznają nieludzkich astronautów, takich jak bakterie wysłane na orbitę oraz niesporczaki.

Metody uprawy roślin w kosmosie

Uczestnicy poznają metody uprawy roślin na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym system Veggie do uprawy warzyw oraz akwakulturę do hodowli glonów. Będzie można wysiać rośliny w symulancie marsjańskiej gleby oraz poznać zasady działania biologicznego systemu podtrzymywania życia na stacji kosmicznej.

Stoiska astronomiczne

Wiele stanowisk poświęconych będzie astronomii. Odwiedzający będą mogli obserwować Słońce przez specjalny teleskop, poznać dawniej stosowane narzędzia astronomiczne oraz dowiedzieć się, jak skonstruować radioteleskop. Uczestnicy nauczą się również odróżniać meteoryty od zwykłych kamieni.

Informacje praktyczne

Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 10 maja w godzinach 11.00-20.00 na PGE Narodowym. Wstęp jest wolny, a szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej organizatorów.

Źródło: naukawpolsce.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments