W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w poniedziałek rozpoczął się pierwszy kurs dla żołnierzy obsługujących czołgi M1A1, prowadzony przez polskich instruktorów. Dowódca batalionu wozów bojowych, ppłk Maciej Łukarski, podkreślił, że zmiana ta jest istotna dla lokalnego poziomu szkolenia, które wcześniej prowadzone było przez amerykańskich specjalistów.
- Rozpoczęcie kursu dla żołnierzy obsługujących czołgi M1A1 w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, prowadzonego przez polskich instruktorów.
- Zmiana w szkoleniu - wcześniej kursy prowadzone były przez amerykańskich specjalistów, co zwiększa lokalne możliwości szkoleniowe.
- Autorski program szkolenia pozwala polskiemu wojsku na samodzielną kontynuację szkoleń czołgistów.
- Uczestnicy kursu to żołnierze z 18. Dywizji Zmechanizowanej, a szkolenie prowadzi kilkudziesięciu instruktorów z CSWL.
- Plany na przyszłość - w tym roku ma być przygotowana kadra instruktorska do szkolenia na czołgach M1A2 SEP v.3.
Polscy instruktorzy w akcji
Ppłk Maciej Łukarski zaznaczył, że kurs jest realizowany według autorskiego programu, co daje polskiemu wojsku możliwość samodzielnej kontynuacji szkoleń czołgistów. „To wiele zmienia na naszym lokalnym poziomie, czyli dla CSWL. Teraz możemy sprawdzić nasze umiejętności i to, jak przez ostatnie ponad dwa lata przygotowywaliśmy się do tego, by być pełnoprawnymi w zakresie wiedzy i umiejętności instruktorami” – powiedział Łukarski.
Nowe możliwości dla czołgistów
W kursie uczestniczy grupa żołnierzy z 18. Dywizji Zmechanizowanej, a szkolenia prowadzi kilkudziesięciu instruktorów z CSWL. „Uzyskaliśmy bardzo sprawnie i szybko – bo minęły niecałe dwa lata – zdolności do szkolenia w takim samym wymiarze, na tym samym poziomie, co wcześniej w ramach Abrams Tank Academy” – dodał dowódca batalionu.
Przyszłość szkoleń czołgistów
Pytany o przyszłość, ppłk Łukarski ocenił, że czas „nie goni” wojskowych w kwestii przejęcia pełnej odpowiedzialności za szkolenie żołnierzy na najnowszych Abramsach M1A2 SEP v.3. „Mamy zamiar w tym roku przygotować kadrę instruktorską tak, by w połowie lub pod koniec przyszłego roku – jeśli będzie taka potrzeba – być zdolnymi do samodzielnego szkolenia” – powiedział.
Zakupy czołgów Abrams
Ministerstwo Obrony Narodowej w ostatnich latach zrealizowało dwa zamówienia na amerykańskie czołgi Abrams. W kwietniu 2022 roku podpisano kontrakt na 250 maszyn w wersji M1A2 SEP v.3, których dostawy zaplanowano na lata 2025-26. Dodatkowo zamówiono 116 Abramsów w starszym wariancie M1A1 FEP, a dostawy tych ostatnich zakończono pod koniec czerwca 2024 roku.
Nowe czołgi w Polsce
W styczniu do Polski dotarło pierwsze 28 z zamówionych 250 czołgów Abrams w wersji M1A2 SEP v.3. Na początku kwietnia pierwsi polscy czołgiści, w ramach szkolenia uzupełniającego, strzelali z pojazdów tego typu na poligonie w podpoznańskim Biedrusku.