Członkowie plemienia Picuris Pueblo w Nowym Meksyku uzyskali potwierdzenie swoich tradycyjnych opowieści o pochodzeniu od starożytnych przodków północnoamerykańskich dzięki badaniom genetycznym. Wyniki badań, opublikowane 30 kwietnia 2025 roku w czasopiśmie „Nature”, powstały w wyniku współpracy przedstawicieli plemienia oraz naukowców.
- Członkowie plemienia Picuris Pueblo potwierdzili swoje tradycyjne opowieści o pochodzeniu od starożytnych przodków dzięki badaniom genetycznym.
- Badania przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kopenhaskiego analizowały DNA 16 osób pochowanych w Picuris Pueblo od 700 do 500 lat temu.
- Wyniki badań wykazały bliskie powiązania genetyczne między starożytnymi a współczesnymi członkami Picuris, w tym z matczyną linią pochodzącą z Chaco Canyon.
- Nowe wyniki badań podważają tezę o całkowitym exodusie regionalnym po upadku Chaco Canyon, sugerując stabilność populacji Picuris.
- Populacja Picuris pozostała stabilna, licząc około 3000 osób, nawet po opuszczeniu osiedli Chaco.
Badania genetyczne
W badaniach przeprowadzonych przez zespół kierowany przez genetyka Ewolucyjnego z Uniwersytetu Kopenhaskiego, Eske Willersleva, analizowano DNA 16 osób pochowanych w Picuris Pueblo od 700 do 500 lat temu. Dla porównania, próbki krwi dostarczyło 13 współczesnych członków plemienia. Dodatkowe DNA pochodziło od starożytnych i współczesnych ludzi z Syberii oraz Ameryk, w tym od osób pochowanych w największym kamiennym budynku w Chaco Canyon.
Powiązania z Chaco Canyon
Badania wykazały bliskie powiązania genetyczne między starożytnymi a współczesnymi członkami Picuris, w tym z matczyną linią pochodzącą z Chaco Canyon. Craig Quanchello, wicegubernator Picuris Pueblo i współautor badania, podkreślił, że „nasi starsi wiedzieli, że zawsze tu byliśmy, ale to było bardzo poruszające i mocne, aby zobaczyć to potwierdzone na papierze”.
Stabilność populacji
Nowe wyniki badań podważają tezę, że upadek Chaco Canyon około 1150 roku doprowadził do całkowitego exodusu regionalnego. Analizy genetyczne sugerują, że populacja Picuris pozostała stabilna, licząc około 3000 osób, nawet po opuszczeniu osiedli Chaco. To wskazuje, że przodkowie Picuris pozostali w regionie, co pozwoliło na utrzymanie linii pochodzenia prowadzącej do współczesnych mieszkańców plemienia.
Spadek liczby ludności
Badania wskazują, że liczba ludności Picuris spadła o około 85 procent po rozpoczęciu hiszpańskiego panowania w połowie XVI wieku. Obecnie plemię Picuris liczy 306 osób.
Współpraca z naukowcami
Wzrastająca liczba współpracy między naukowcami a społecznościami rdzennymi odkrywa genetyczne ślady starożytnego pochodzenia północnoamerykańskiego wśród współczesnych plemion. Współprace te są często inspirowane dążeniem rdzennych grup do ponownego pochówku szczątków przodków, co początkowo spotykało się z oporem ze strony archeologów.
Kontrowersje w badaniach
W obszarze badań, który jest obciążony kontrowersjami, badanie Picuris „jest projektem przełomowym”, jak zauważył archeolog David Hurst Thomas z American Museum of Natural History w Nowym Jorku. W przeciwieństwie do wielu wcześniejszych badań, to plemię zrekrutowało naukowców, zachowując pełną kontrolę nad uczestnictwem i publikacją wyników.