Parlament Europejski głosuje nad normami CO2 i immunitetem Brauna

  • Rozpoczęcie posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
  • Głosowanie nad zmianami w przepisach dotyczących norm emisji CO2 dla samochodów osobowych.
  • Debata nad przyszłym budżetem UE na lata 2028-2034, z naciskiem na fundusze spójności i obronność.
  • Omówienie odpowiedzi na cła nałożone przez USA na Unię Europejską.
  • Upamiętnienie 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

W Strasburgu rozpoczęło się posiedzenie Parlamentu Europejskiego, na którym podejmowane będą kluczowe decyzje dotyczące norm CO2 dla samochodów osobowych oraz nowego budżetu UE, a także uchwała w sprawie immunitetu europosła Grzegorza Brauna.

Decyzje dotyczące norm CO2

Podczas posiedzenia, jednym z istotnych punktów będzie głosowanie nad zmianami w przepisach dotyczących norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Komisja Europejska zaproponowała na początku kwietnia złagodzenie tych przepisów, co ma na celu wsparcie europejskiej branży producentów samochodów w obliczu rosnącej konkurencji ze strony producentów z Chin i USA. Posłowie do PE najpierw zagłosują nad przyspieszeniem procedury zmiany unijnego prawa, a jeśli zostanie to poparte, projekt będzie poddany pod głosowanie w czwartek.

Immunitet Grzegorza Brauna

We wtorek europosłowie będą głosować nad uchwałą w sprawie uchwały immunitetu Grzegorza Brauna, który jest kandydatem w wyborach prezydenckich w Polsce. Immunitet ten jest związany z prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwem, dotyczącym incydentu z grudnia 2023 r., kiedy to Braun zgaszył świece chanukowe podczas uroczystości w Sejmie. Wcześniej immunitet ten uchylił polski parlament.

Nowy budżet UE

Podczas posiedzenia odbędzie się także debata nad przyszłym budżetem UE na lata 2028-2034. Dla Polski i krajów regionu kluczowe jest, aby w przyszłych ramach finansowych zachowane zostały fundusze spójności oraz Wspólna Polityka Rolna, a jednocześnie zwiększone zostały środki na obronność. Dzień później projekt rezolucji w tej sprawie zostanie poddany pod głosowanie.

Odpowiedź na cła USA

We wtorek europarlamentarzyści będą również debatować nad odpowiedzią na cła nałożone przez administrację USA na Unię Europejską. W pierwszej połowie kwietnia prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni dodatkowe taryfy celne na towary z krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają deficyt handlowy, w tym państwa UE. Trwają intensywne negocjacje między Brukselą a Waszyngtonem, mające na celu złagodzenie napięć handlowych.

Debaty na temat Ukrainy

W środę deputowani będą dyskutować o tym, jak UE może przyczynić się do osiągnięcia sprawiedliwego i kompleksowego porozumienia pokojowego dla Ukrainy. To kolejna z serii debat na ten temat, które odbyły się w PE w ciągu ostatnich miesięcy.

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim

Do harmonogramu posiedzenia dodany został także nowy punkt dotyczący niedawnej awarii prądu na Półwyspie Iberyjskim, która miała miejsce 28 kwietnia. W wyniku awarii w Hiszpanii, Portugalii i Francji przestały działać metro, telefony oraz sygnalizacja świetlna. Europosłowie omówią sposoby, dzięki którym sieci elektroenergetyczne UE mogą być w przyszłości bardziej odporne na takie niespodziewane wydarzenia.

Upamiętnienie 80. rocznicy II wojny światowej

Parlament podczas sesji upamiętni także 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Ceremonia, z udziałem weteranów wojny, odbędzie się w środę.

Źródło: farmer
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments