Pam Bondi, amerykańska prawniczka i polityk, została 87. prokuratorem generalnym Stanów Zjednoczonych 5 lutego 2025 roku. Wcześniej pełniła funkcję prokuratora generalnego Florydy w latach 2011-2019, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku. Jej kariera polityczna i prawna była pełna kontrowersji, a także znana z bliskich powiązań z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.
- Pam Bondi została 87. prokuratorem generalnym Stanów Zjednoczonych 5 lutego 2025 roku.
- Pełniła funkcję prokuratora generalnego Florydy w latach 2011-2019, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku.
- Jej kariera była pełna kontrowersji i bliskich powiązań z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.
- Ukończyła Uniwersytet Florydzki oraz Uniwersytet Stetson, gdzie uzyskała tytuł Juris Doctor.
- Przed karierą polityczną pracowała jako prokurator przez ponad 18 lat, zajmując się różnorodnymi sprawami.
Wczesne życie i edukacja
Pamela Jo Bondi urodziła się 17 listopada 1965 roku w Temple Terrace na Florydzie. Ukończyła Uniwersytet Florydzki, gdzie uzyskała tytuł licencjata z zakresu wymiaru sprawiedliwości, a następnie uzyskała tytuł Juris Doctor na Uniwersytecie Stetson. Przed rozpoczęciem kariery politycznej przez ponad 18 lat pracowała jako prokurator, zajmując się sprawami od przemocy domowej po morderstwa.
Kariera polityczna
W 2010 roku Bondi zdobyła nominację Partii Republikańskiej na prokuratora generalnego Florydy, gdzie zyskała poparcie znanych osobistości, w tym byłej gubernator Alaski, Sary Palin. W wyborach generalnych pokonała swojego rywala, Dan Gelbera, zdobywając 54,77% głosów. Jej kadencja na tym stanowisku charakteryzowała się walką z handlem ludźmi oraz próbami wprowadzenia surowszych przepisów dotyczących użycia opioidów.
Kontrowersje i krytyka
Pomimo jej osiągnięć, Bondi była krytykowana za wiele decyzji, w tym za nieudane ujawnienie dokumentów związanych z Jeffreyem Epsteinem. Krytycy zarzucali jej brak przejrzystości oraz wykorzystywanie stanowiska do celów politycznych. Jej związek z Kościołem Scjentologicznym oraz kontrowersyjne fundusze z kampanii, w tym darowizna od Donalda Trumpa, również wzbudzały kontrowersje.
Prokurator Generalny USA
Po zakończeniu kadencji na Florydzie, Bondi dołączyła do administracji Trumpa jako specjalny doradca w Biurze Radcy Prawnego Białego Domu, gdzie uczestniczyła w obronie podczas pierwszego procesu impeachmentowego Trumpa. W listopadzie 2024 roku została nominowana na prokuratora generalnego USA, a jej nominację zatwierdzono 4 lutego 2025 roku w głosowaniu 54-46 w Senacie.
Wyzwania i osiągnięcia jako Prokurator Generalny
Jako prokurator generalny USA, Bondi stawiła czoła wielu wyzwaniom, w tym krytyce za sposób, w jaki zarządzała sprawami związanymi z deportacjami oraz polityką dotyczącą narkotyków. Jej kontrowersyjne wypowiedzi, w tym nieprawdziwe stwierdzenia o liczbie uratowanych żyć dzięki działaniom w zakresie zwalczania fentanylu, spotkały się z ogromnym sceptycyzmem.
Życie osobiste
Pam Bondi ma włoskie korzenie i jest czwartą generacją Floridian. Była dwukrotnie zamężna, a obecnie jest w związku z Johnem Wakefieldem. Jej życie osobiste, podobnie jak kariera polityczna, często było przedmiotem zainteresowania mediów.