Pakistan testuje rakietę balistyczną w napiętej sytuacji z Indiami.

  • Pakistańska armia przeprowadziła test pocisku balistycznego o zasięgu 450 km.
  • Indie określiły test jako "nieodpowiedzialny akt prowokacji".
  • Wzrost napięć między Indiami a Pakistanem po ataku terrorystycznym w Pahalgam.
  • Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała oba kraje do "maksymalnej powściągliwości".
  • Kaszmir pozostaje spornym regionem między Indiami a Pakistanem od 1989 roku.

Pakistańska armia przeprowadziła udany test pocisku balistycznego o zasięgu 450 kilometrów, co wywołało reakcję indyjskiego rządu, który określił to działanie jako „nieodpowiedzialny akt prowokacji”. Test miał na celu zapewnienie gotowości operacyjnej wojsk oraz sprawdzenie kluczowych parametrów technicznych.

Test pocisku balistycznego

W oficjalnym oświadczeniu pakistańskiej armii poinformowano, że test pocisku rakietowego Abdali ziemia-ziemia odbył się w sobotę. Celem testu było „zapewnienie gotowości operacyjnej wojsk oraz sprawdzenie kluczowych parametrów technicznych, w tym zaawansowanego systemu nawigacji pocisku i ulepszonych funkcji manewrowania”.

Reakcja Indii

Indyjski rząd zareagował na test, określając go jako „nieodpowiedzialny akt prowokacji i niebezpieczną eskalację”. Jak podała agencja prasowa ANI, władze w Delhi uznały, że test rakietowy w obecnej niestabilnej sytuacji jest „rozpaczliwą próbą wzniecenia napięć z Indiami”.

Wzrost napięć w regionie

Wzrost napięć między Indiami a Pakistanem nastąpił po ataku terrorystycznym, do którego doszło 22 kwietnia w okolicach miasta Pahalgam, w wyniku którego zginęło 26 osób, a 17 zostało rannych. Indie oskarżyły Pakistan o wsparcie dla bojowników odpowiedzialnych za ten atak, co Islamabad stanowczo zaprzeczył.

Międzynarodowe reakcje

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała oba kraje do „maksymalnej powściągliwości”. W podobnym tonie wypowiedziały się władze Chin, a Arabia Saudyjska ogłosiła, że podejmuje działania mające na celu uniknięcie eskalacji. Iran oraz Szwajcaria zaproponowały mediację w tej sprawie.

Kontekst historyczny

Kaszmir, zamieszkany głównie przez muzułmanów, jest regionem spornym między Indiami a Pakistanem, który obie strony uważają za część swojego terytorium. Od 1989 roku w indyjskim Kaszmirze trwa antyindyjska rebelia, która kosztowała życie dziesiątek tysięcy osób, a Indie oskarżają Pakistan o wspieranie tych działań.

Źródło: tvn24
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments