Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) zdecydowanie sprzeciwia się medialnym doniesieniom o zamrożeniu płacy minimalnej lekarzy. W swoim stanowisku organizacja podkreśla, że decyzje dotyczące wynagrodzeń powinny być podejmowane w konsultacji ze wszystkimi organizacjami lekarskimi, aby zapewnić partnerski dialog i wspólne wypracowanie stanowiska.
- OZZL sprzeciwia się zamrożeniu płacy minimalnej lekarzy.
- Decyzje dotyczące wynagrodzeń powinny być podejmowane w konsultacji z wszystkimi organizacjami lekarskimi.
- OZZL podkreśla konieczność wspólnego konsensusu w sprawach dotyczących statusu zawodowego lekarzy.
- Organizacja zwraca uwagę na problem zróżnicowania płac lekarzy, pogłębiony przez politykę "dziel i rządź".
- OZZL nie akceptuje decyzji dotyczących warunków pracy lekarzy bez rzetelnych konsultacji.
Reakcja OZZL na doniesienia
OZZL wydał stanowisko, w którym jasno zaznacza, że nie akceptuje podejmowania decyzji dotyczących warunków pracy lekarzy bez rzetelnych konsultacji. „OZZL nie akceptuje formułowania żadnych deklaracji dotyczących warunków pracy i wynagrodzenia lekarzy bez uprzedniego, rzetelnego uzgodnienia stanowiska ze wszystkimi organizacjami zrzeszającymi środowisko lekarskie” – podkreśla organizacja.
Wspólny konsensus kluczowy
Według OZZL, decyzje wpływające na status zawodowy lekarzy muszą być wynikiem wspólnego konsensusu wszystkich organizacji lekarskich. „Jeszcze raz podkreślamy, że decyzje wpływające na status zawodowy lekarzy muszą być wynikiem wspólnego, jasno wypracowanego konsensusu wszystkich organizacji lekarskich” – dodają lekarze zrzeszeni w OZZL.
Problemy z wynagrodzeniami
OZZL zwraca uwagę na problem zróżnicowania płac lekarzy, które zostało pogłębione przez wieloletnią politykę „dziel i rządź”. „Wieloletnia polityka 'dziel i rządź’ doprowadziła do wielkiego zróżnicowania płac lekarzy” – wskazują sygnatariusze stanowiska. Zaznaczają, że minimalna płaca lekarza specjalisty zatrudnionego na umowę o pracę zrównuje się z wynagrodzeniem pielęgniarki czy fizjoterapeuty, mimo większej odpowiedzialności i wymagań stawianych lekarzom.
Systemowe nieprawidłowości
OZZL podkreśla także, że w systemie ochrony zdrowia występują poważne nieprawidłowości w wycenie procedur medycznych. „Z drugiej strony zbudowano tak ramy systemu, że jedne procedury są niedoszacowane, a inne przecenione” – zauważają lekarze. Wskazują, że dyrektorzy placówek, pod presją wyników finansowych, są skłonni płacić lekarzom wykonującym procedury ratujące wyniki finansowe, co prowadzi do dalszych nierówności w wynagrodzeniach.